SON DAKİKA

BIST100
95.148
0,85%
DOLAR
6,3414
0,43%
EURO
7,4203
0,52%
ALTIN
244,02
0,02%

Bina satışlarında ‘Enerji Kimlik Bilgisi’ şartı

Bina satışlarında ‘Enerji Kimlik Bilgisi’ şartı
Bu haber 30 Ocak 2017 - 11:59 'de eklendi ve 331 kez görüntülendi.

Teknik Yapı, ısı kullanımı ve yalıtım malzemesi kalitesi bilgisini veren Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmadan binalarda satış yapılamayacak. Zorunluluk 2 Mayıs’tan itibaren geçerli olurken, 2011 yılından önce ruhsat alınmış binalarda geçerli olacak.

Yapıların enerji verimlilik seviyesini ortaya koyacak uygulamada yalıtım ya da mantolama zorunluluğu bulunmazken, yapıların satış değerini ve tüketici tercihlerini etkileyeceği dile getirildi

KİRALAMALARDA ŞART ARANMAYACAK

Enerji Verimliliği Kanunu’nca 2011’den önce yapı ruhsatı almış tüm binalar için EKB zorunluluğu 2 Mayıs 2017’de geçerli olacak. Bu tarihten sonra bina alım ve satımlarında EKB olmadan işlem görülemeyecek. Uygulama ile alım yapacak vatandaş da aldığı yapının enerji sınıfını bilecek, tercihini de buna göre yapacak. Uzmanlar EKB’nin, yapının fiyatını da etkileyeceği görüşünde. Bakanlık yetkilileri kiralamalarda ise bu şartın aranmayacağını bildirdi. Yetkililer, 2 Mayıs’tan sonra alım satım yapacak vatandaşların, satış yapmadan önce, istedikleri tarihte kimlik belgelerini alabileceğini dile getirdi.

ENERJİ SINIFI 7 KATEGORİ

2011 öncesi binaların enerji verimliliği gösterecek Enerji Kimlik Belgesi, binanın sınıfını gösterecek. A’dan G’ye kadar 7 kategoride enerji sınıfı var. Yeni binaların, en az C kategorisini tutturması gerekiyor. Ancak mevcut yapılar için seviye zorunluluğu yok. Söz konusu belge, dairelere ya da konutlara değil, binalara veriliyor. Binalara gelen uzmanlar, binanın, ısı kullanımı, teknik altyapısı, malzeme, kapı, cam sistemleri gibi özelliklerine bakarak, binaların enerji tüketim seviyesini ölçecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER