SON DAKİKA

BIST100
103.200
2,04%
DOLAR
4,7112
0,07%
EURO
5,4936
-0,58%
ALTIN
197,32
-0,12%

Binali Yıldırım, Karadeniz ülkelerine yakın işbirliğini tavsiye etti

Başbakan Yıldırım, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Teşkilatı üyelerine seslendi. Yıldırım, "Hiçbir zaman yakın iş birliğine uzak durmamalıyız" dedi.

Binali Yıldırım, Karadeniz ülkelerine yakın işbirliğini tavsiye etti
Bu haber 22 Mayıs 2017 - 16:09 'de eklendi ve 121 kez görüntülendi.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Teşkilatı ülkeleri arasında zaman zaman sıkıntılar olabileceğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, “Hiçbir zaman yakın iş birliğine uzak durmamalıyız” dedi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen, KEİ zirvesinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin sadece birliğin fikir öncülerinden olmasının yanı sıra KEİ coğrafyasının içerisinde, merkezinde yer aldığını söyledi.

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin 5 KEİ ülkesiyle komşuluğu bulunduğunu ve ortak sınırları paylaştığını söyledi.

Bölge ülkeleri yaklaşık birbirlerine 2 saatlik uçuş mesafesinde yer aldığını anlatan Yıldırım, “Bazıları daha da kısa. Bu özel konumu, bu yakınlığı, bütün halklarımızın yararı için ekonomik alandaki iş birliğimizi, ticari ilişkilerimizi, en önemlisi de ülkelerimiz arasındaki beşeri ilişkileri geliştirip güçlendirirsek, bu bölgenin, birliğin geleceği için çok önemli bir adım teşkil edecektir” diye konuştu.

YAPMAMIZ GEREKEN ÖNEMLİ İŞLER VAR

15 yıl içerisinde Karadeniz havzasını paylaşan ülkelerin, KEİ içerisindeki ülkelerle ulaşım altyapısını, iletişim altyapısını geliştirme yönünde önemli adımlar attıklarını belirten Binali Yıldırım, “Karadeniz Sahil Otoyolu bölge için hayati öneme sahip bir altyapı projesidir. Türkiye olarak biz bin 700 kilometrelik sahil şeridimizin büyük bir bölümünde bu otoyolu tamamlamış durumdayız. Ümit ederim ki geri kalan kısımların da birliğin öncülüğünde önümüzdeki süre içerisinde tamamlanması ve böylece bölgenin kalkınmasına yönelik adımların atılmasıdır. Bizler icraatlarımızı başarıyla sonuçlandırabiliriz, ekonomide sıkıntımız olmayabilir, tarımda iyi mahsul alabiliriz ancak insanların, malların, hizmetlerin ve sermayenin bölge ülkeleri arasında serbestçe dolaşımına imkan sağlamazsak, bütün bunlar çok fazla anlam ifade etmez. Son 2 yılda bölge ülkeleri arasındaki ticaretin geriye gitmiş olması da bu noktada yapmamız gereken önemli işler olduğunu bize ifade etmektedir” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER