SON DAKİKA

BIST100
98.455
1,69%
DOLAR
5,3241
-0,23%
EURO
6,0579
-0,56%
ALTIN
219,32
-1,05%

Binasını değiştirmek isteyene sıfır faizle kredi

Yeni kentsel dönüşüm yasası kapsamında binasını kendi değiştirmek isteyen vatandaşlara sıfır faizle kredi verilecek ve vergiden muaf tutulacaklar.

Binasını değiştirmek isteyene sıfır faizle kredi
Bu haber 21 Ağustos 2017 - 12:35 'de eklendi ve 95 kez görüntülendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Depreme yönelik tedbirler kapsamında yeni kentsel dönüşüm yasası çıkarılacağını vurgulayarak binasını kendi değiştirmek isteyen vatandaşlara sıfır faizle kredi verileceğini ve vergiden muaf olacaklarını söyledi.

Depreme yönelik tedbirlerin hızla hayata geçmesi için yeni çıkarılacak kentsel dönüşüm yasasını ve yeni yol haritası ile ilgili önemli açıklamalarda bulunanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, sıfır faizle finans desteği vereceklerini duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Eskiden beri gelen 800 ve 900 TL civarındaki kira yardımları haricinde kişi kendi binasını dönüştürmek istiyorsa, bankadan faiz almışsa, yüzde 4 faizine biz destek oluyoruz. Ama inşallah yeni yasa da çok daha büyük oranda faizine katlanacağız. Yani finans bulunacak faizini biz karşılayacağız. Elimizdeki imkanları seferber ettiğimizde sıfır faizle finans desteği vereceğiz. Hem şahıslara vereceğiz, hem de belediyelere vereceğiz. Biraz belki masraf alınabilir. Onun dışında bir şey talep etmeyeceğiz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Milliyet’ in haberine göre; “Şimdi, insanlar binasını yıksınlar ellerinde 3-5 kuruş para var arkası yok. Burada destek lazım. Aynı şekilde belediyeler, işe başlayacaklar, en azından can suyu mesafesinde bir destek gerekir. Bin konutluk bir işe başlayacak bir belediyeye hiç düşünmeden 20-30-50 milyar lira vereceğiz. İşe başlasınlar diye. Arkasından kendisi ticari mekanları satar, dönüştürür, vatandaştan biraz katkı alır ama önce can suyu vermek lazım. İşte bu faizsiz kredi. Sıfır faiz. İller bankasından takas imkanları olduğu gibi dünya bankası İslam Kalkınma Bankası gibi yerlerden uzun vadeli aldığımız kredileri bu alanda kullanacağız.” şeklinde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, depreme yönelik tedbirler kapsamında evini kentsel dönüşüm kapsamında dönüştürmek isteyen vatandaşlara sıfır faizle kredi verileceğini ve vergiden muaf olacaklarını duyurdu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER