SON DAKİKA

BIST100
101.138
-0,74%
DOLAR
4,6946
2,60%
EURO
5,5198
3,13%
ALTIN
197,95
4,12%

Black Friday, Sona Ermeden Yakalayın

Amerika’da ‘Şükran Günü’nün ardından gelen cuma günü yani Kasım ayının dördüncü perşembesi yapılan büyük alışveriş indirimine ‘Kara Cuma’ (Black Friday) deniliyor.

Black Friday, Sona Ermeden Yakalayın
Bu haber 24 Kasım 2017 - 13:06 'de eklendi ve 35 kez görüntülendi.

Amerika’da ‘Şükran Günü’nün ardından gelen cuma günü yani Kasım ayının dördüncü perşembesi yapılan büyük alışveriş indirimine ‘Kara Cuma’ (Black Friday) deniliyor. Türkiye’de ise bugünü sahiplenen en büyük e-ticaret sitesi ‘hepsiburada.com’. ‘Efsane Cuma’ adıyla sahiplendiği bu alışveriş çılgınlığında milyonlarca ürün 24 saat boyunca yüzde 80’e varan indirimlerle satışa çıktı.

Sadece 24 saat süren ‘Kara Cuma’ (Black Friday) Amerika’da başladı. Kısa sürede İngiltere, Kanada ve ardından tüm dünyaya yayıldı ve büyük indirim fırsatları sundu. Kara Cuma (Black Friday) denilmesinin nedeni indirimleri kaçırmak istemeyen vatandaşların oluşturduğu izdihamda yaralanmaların ve hatta ölümnlerin gerçekleşmesi. Mağaza önlerinde saatler süren kuyruklar, mağazaların kapılarını açması ile oluşan kargaşa ve alışveriş çılgınlığı bugüne ismini vermiş. Son yıllarda artık eskisi gibi yaralanmalar ve ölümler gerçeklşemiyor. Ama Kara Cuma alışveriş çılgınlığı tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’de ise bugünü ‘Efsane Cuma’ adı ile hepsiburada.com üstlendi.
Geçen sene 4 milyon kişi siteyi ziyaret etti ve dakikada 35 ürün satıldı. Geçtiğimiz yıl en çok sağlık ürünleri sipariş edildi ve en çok para telefon ve aksesuarlarına harcandı. Bu yıl 23 Kasım’ı 24 Kasıma bağlayan gece başlayan çılgınlık, bugün saatler 24:00’ı gösterene kadar devam edecek. Hepsiburada.com sitesine 10 milyon ziyaretçi bekleniyor. Bu sayı bir alışveriş merkezine 1 ayda yapılan ziyaretçi sayısının iki katına denk geliyor.

500 Tır Dolusu Ürün
Hepsiburada.com deposunda 2.5 milyon indirimli ürün var. Bu rakam, 500 TIR dolusu ürün anlamına geliyor ve ürünlerin toplamı 14 futbol sahası genişliğinde bir alanı kapsıyor. Bu sayıya, hepsiburada.com’un sitesinden kendi satışlarını gerçekleştiren firmaların ürünleri dahil değil. Hepsiburada.com’un 10 bine yakın iş ortağı da kendi ürünlerini indirimli olarak sunacak. Sitenin çalışanları tam 1 yıldır ‘Efsane Cuma’ya hazırlanıyor.

Türkiye’de İlk Defa Konut Satışı
‘Efsane Cuma’nın en büyük sürprizi ise konut satışında yaşanacak. İlk defa bir e-ticaret sitesi internet konut satışı yapazak. NEF’in İstanbul Çekmeköy’de başladığı Ormantepe projesinden 1+1 daireler lansman fiyatının da altında bir ücretle satışa sunulacak. Ön ödeme için 9 bin 999 lira ödenecek.

Sitenin diğer avantajlarından bazı örnekler ise şu şekilde;

● 160 ekran Samsung televizyonun 11 bin liralık fiyatı, ‘Efsane Cuma’da 8 bin lira olacak.
● Bir evin 6 aylık temel temizlik malzemeleri gideri 388 lira iken ‘Efsane Cuma’da 180 liraya alınacak.
● 24 saat boyunca sitede satışa sunulan her üründe indirim yapılacak. Bazı ürünlerde indirim oranı yüzde 80’e ulaşacak.
● Örneğin bir bebeğin, bebek bezi, ıslak mendil ve devam sütünden oluşan temel ihtiyaçları 382 lira iken ‘Efsane Cuma’da 250 liraya satılacak.
● Bir evin ortalama 3 bin liraya yenilenen salon mobilyaları, ‘Efsane Cuma’da bin liraya alınacak.
● Apple Store’larda 4 bin 200 liraya satılan iPhone 8, ‘Efsane Cuma’da 3 bin 600 liraya inecek.
● Ayrıca ‘Efsane Cuma’dan önceki taksitli satış kuralları aynen geçerli olacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER