SON DAKİKA

BIST100
103.200
2,04%
DOLAR
4,7112
0,07%
EURO
5,4936
-0,58%
ALTIN
197,32
-0,12%

Booking krizi devam ediyor

Booking.com hakkında verilen faaliyet durdurma kararının ardından zarar ettiklerini açıklayan oteller, 2 sektör örgütü ve bazı şahıslar mahkemeye koştu.

Booking krizi devam ediyor
Bu haber 22 Mayıs 2017 - 9:03 'de eklendi ve 159 kez görüntülendi.

Booking.com hakkında verilen faaliyet durdurma kararının ardından zarar ettiklerini açıklayan oteller, mahkemeye koştu. Söz konusu karara 2 sektör örgütü ve tur şirketi ile şahıslar davacı oldu.

85 BİN EURO ZARAR AÇIKLADI

Ramada Old City yetkilileri alınan kararın ardından sadece nisan ayında 85 bin euro zarar ettiğini açıklarken, başka bir butik otel ise 16 bin euro zarar ettiklerini bildirdi.

TÜRSAB DAVA AÇTI ZARAR GÖRENLER MAHKEMEYE KOŞTU

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) açtığı davanın ardından alınan karardan zarar gören çok sayıda taraf da mahkemeye koştu. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen itiraz duruşmasında 9 tur şirketi, 9 otel ve turizm şirketi, 3 gerçek kişi ile TÜROB ve Bodrum Turistik Otel İşletmecileri Derneği, karara itirazlarını anlattı. Mağdur oldukları gerekçesiyle tedbir kararının kaldırılmasını isteyen davacı otellerden biri 85 bin, diğeri 16 bin euro zarar ettiklerine ilişkin belgeleri mahkemeye verdi.

TÜRSAB AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili açıklama yapan TÜRSAB avukatları ise Booking.com’un gösterdiği faaliyetlerin Türkiye yasalarına uygun olmak zorunda olduğunu belirterek, şirketin buradaki kazançlarının Türkiye’de vergilendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Avukat Şükran Tezel, davalı taraf Türkiye’de vergi vermediğini kaydederek, “Davalı ile çalışan, zarar gördüklerini iddia eden 3. kişiler de KDV muafi yeti ve istisnalardan yararlanarak bu faaliyetle ilgili vergi vermemektedir. Ancak birliğimize üye şirketler vergi yükümlülüğünü yerine getirmektedirler, birliğe üye olmak için aidat, üyelik ücreti, bakanlığa teminat vermek zorundadır” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER