SON DAKİKA

BIST100
94.348
-0,43%
DOLAR
6,3182
2,47%
EURO
7,3910
3,06%
ALTIN
244,02
3,09%

Borcunu ödemeyenler yandı; e- haciz geliyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, İmkanı olup da borcunu ödemeyene kötü haberi verdi. İmkanı olup da borçlarına ödemeyene e-haciz gelecek.

Borcunu ödemeyenler yandı; e- haciz geliyor
Bu haber 24 Mayıs 2017 - 15:32 'de eklendi ve 187 kez görüntülendi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, İmkanı olup da borcunu ödemeyene kötü haberi verdi. İmkanı olup da borçlarına ödemeyene e-haciz gelecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, bakanlık olarak temel yaklaşımlarının “gönüllü uyum” olduğunu, mükellef lehine tavır aldıklarını dile getirdi. Kayıtdışı Ekonomiyle Mücadele Zirvesi ve çalıştayının açılışında yaptığı konuşmada, yapılandırma imkanından yararlananları 31 Mayıs günü sonuna kadar borçlarını ve taksitlerini ödemeye çağıran Naci Ağbal, Ağustos ayında kabul edilen yapılandırma yasasında, peşin ödemeler ile ilk iki taksitin son ödeme tarihinin 31 Mayıs olarak belirlendiğini kaydetti.

AĞUSTOS AYINDA YAPILANDIRMAYA DAHİL OLANLAR BU YASADAN YARARLANAMAYACAK

Naci Ağbal, bu yapılmadığı takdirde, yapılandırmanın bozulacağını kaydederek, TBMM’de bu ay içinde kabul edilen yapılandırma yasasının daha önceki borçları kapsamadığını, Ağustos ayında kabul edilen yasa kapsamında yapılandırmaya dâhil olanların da bu yasadan yararlanamayacağını söyledi.

İMKANI OLUP DA ÖDEME YAPMAYANLARIN ÜZERİNE GİDİLECEK

31 Mayıs sonuna kadar ödemesini yapmayanların yapılandırmasının bozulacağını kaydeden Naci Ağbal, bu durumda kötü niyetli olanlara yönelik e-haciz dâhil her türlü imkânı kullanacaklarını dile getirdi.

Ağbal, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Bu son bir şanstır. 1 Haziran sabahı itibariyle, yapılandırmasını yapmış kişiler bir borç ödenmezse her ay yüzde 5 faiz hesaplanacak. Borç ödenmezse her türlü faiz, ceza geri gelecek. Açıkçası Maliye olarak da o paranın peşine düşeceğiz. 1 Haziran günü borcunu ödemeyeninin durumuna bakacağız. Zor durumdaysa devlet olarak elimizi uzatırız, yeni kanun çıkardık. İmkanı var, borcunu ödememiş o zaman elektronik haciz dâhil her türlü imkanı kullanacağız. Borcunu ödemeyenin üstüne gitmemiz kimin için anlamlı, borcunu düzenli ödeyen için bunu yapmamız gerekiyor”

E-HACİZ NEDİR?

“Elektronik haciz adı verilen e-haciz, devlete olan borçtan dolayı elektronik ortamda, maaş ya da banka hesabında bulunan para, altın, döviz gibi mal varlığına haciz yapılmasını sağlayan işlemin adıdır. Vadesi geçmiş olan vergi olan vergi alacakları için devlet, elektronik ortamda haciz işlemi gerçekleştirebiliyor”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER