SON DAKİKA

BIST100
95.754
0,91%
DOLAR
6,2890
-1,50%
EURO
7,3628
-1,26%
ALTIN
242,87
-1,31%

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en gözde birliği Bordo Bereli askerlerdir. Peki Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?
Bu haber 29 Haziran 2017 - 17:55 'de eklendi ve 338 kez görüntülendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en gözde birliği Bordo Bereli askerlerdir. Peki Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Ordumuzun en gözde askerleri olan Bordo Bereliler her zaman insanların gözünde savaş makinesi gibi görünmektedir. İhtişamlı görüntüleri ve doğaya meydan okuyan insan üstü özellikleriyle Bordo Bereliler ordunun içerisindeki subay, astsubay ve uzman çavuşlardan seçilmektedir. Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı olan bu çok özel birliğin ünü ülke sınırlarını aşmış dünyaya yayılmıştır. Dünyanın önde gelen devletlerinin özel kuvvetlerinin katıldığı bir yarışma her sene Bordo Berelilerin kazanmasından dolayı iptal edilmiştir. Çünkü Türk Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı olan Bordo Berelilerin kazanmasını diğer devletler açıkça yedirememiştir! Peki Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Bordo Bereli olmak önce orduda asker olmayı gerektirir. Ordunun içerisinde görev yapan Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşlar gönüllü olarak Bordo Bereli olmak için başvuru yapabilirler. Başvuru sonrası adaylar elemelerden geçer. Şınav mekik ve 5000 metre koşu bu uygulanan elemelerden sadece birkaçıdır. Elemeleri geçen adaylardan sağlık raporu istenir. Bu rapor ile herhangi bir sağlık problemi olup olmadığı tespit edilir ve hiçbir sağlık kusurunun olmaması kuralına bakılır.

Sağlık engeli olmayan ve elemeyi geçmeyi başaran subay, astsubay ve uzman çavuşlara efsanevi bir eğitim programı uygulanır. Bu eğitimler 3 yıl sürebilmektedir. Fiziki ve psikolojik eğitimle mükemmel bir asker yetiştirilir. Paraşütle atlama,işkenceye dayanma, göğüs göğüse muharebe, düşmanın içine sızma, ilk yardım,harita okuma, pusu, keskin nişancılık aldıkları eğitimlerin bazılarıdır.

Özel Kuvvetler Komutanlığı her yıl personel almaktadır. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda subay olabilmek için ise en az lisans mezunu ve 27 yaşınızdan gün almamış olmanız, lisanstüstü mezunu iseniz 32 yaşından büyük olmamanız gerekir.

Astsubay olabilmeniz için en az yüksekokul mezunu olmanız ve 25 yaşını bitirmemiş olmanız, lisans mezunu iseniz 27 yaşınızı tamamlamamış olmanız gerekir.

Uzman Çavuş olarak Özel Kuvvetler Komutanlığı’na başvurabilmeniz için 26 yaşını doldurmamış olmanız gerekir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER