SON DAKİKA

BIST100
96.732
0,00%
DOLAR
6,1052
0,15%
EURO
7,0382
0,32%
ALTIN
233,33
-0,04%

Bozdağ’dan FETÖ açıklamaları

Bozdağ’dan FETÖ açıklamaları
Bu haber 27 Ekim 2016 - 11:06 'de eklendi ve 312 kez görüntülendi.

Adalet Bakanı Bozdağ, FETÖ elebaşı Gülen’in geçici tutuklanmasına yönelik ABD yönetiminden talepte bulunduklarını belirterek gündeme dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

İlk olarak, ”Biz geçici tutuklamaya ilişkin dosyada, geçici tutuklamayı gerektirecek yeterinden de ziyade deliller sunduk. Kendilerine bunu bir kez daha hatırlattık. O hukuksal prosedür ayrı işleyecektir. Tabii biz bu konudaki beklentimizi sayın bakan ilettik. Darbe teşebbüsüyle ilgili delillerden ziyade daha önce bizim kendilerine ilettiğimiz 15 Temmuz 2016’dan önceki dosyalara ilişkin ilave deliller. Darbe teşebbüsüne ilişkin iade dosyası zaten hazırlanıyor Türkiye’de. Bizim darbe teşebbüsüne ilişkin gönderdiğimiz şey geçici tutuklama talebidir. Geçici tutuklama talebinin içerisinde, geçici tutuklamayı gerektirecek yeterlikte, açıklıkta çok net deliller sunduk. O delillerin geçici tutuklama için kafi olduğuna inanıyoruz.” cümleleriyle konuşmalarına başlayan Bozdağ, önemli konulara değindi.

Tutuklama talebini ilettiklerini belirten Bakan, ”Ülkemiz için terörist Fetullah Gülen’in yaptıklarının ne anlama geldiğini, çok açık bir şekilde beklentilerimizi ifade ettik. O açıdan, birbirimizi anlama bakımından çok faydalı bir görüşme olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin hassasiyetleri ilk defa birinci elden bakana iletilmiş oldu. Bizim bu iadeye ve geçici tutuklama talebine verdiğimiz önemi göstermek bakımından da bu ziyaret da önemlidir. Çünkü Türkiye, bugüne kadar birçok ülkeden iade ve geçici tutuklama talebinde bulunmuştur ancak hiçbir iade talebi veya geçici tutuklama talebi üzerine herhangi bir Türkiye adalet bakanı, ilgili ülkelere ziyarette bulunmamıştır. İlk defa bir Türkiye adalet bakanı, bir suçluyla ilgili iade görüşmesinde bulunmak üzere ABD adalet bakanını ziyaret etmiştir. Bizim bu iadeyi ne kadar önemsediğimizi, Türk halkı ve Türkiye için bunun ne kadar büyük bir önem taşıdığını göstermesi bakımından son derece önemlidir. Biz kendilerine hem aramızdaki anlaşmasının 9. maddesi işletilerek iade maksadıyla bir tutuklanma talebini hem de aramızdaki anlaşmanın 10. maddesi çerçevesinde geçici tutuklama talebimizi ilettik.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER