SON DAKİKA

BIST100
103.200
2,04%
DOLAR
4,7112
0,07%
EURO
5,4936
-0,58%
ALTIN
197,32
-0,12%

Bu proje ile yerli meyve ve sebze fiyatları ucuzlayacak

CarrefourSA, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile imzaladığı iş birliği ile sebze ve meyve tohum fiyatlarını ucuzlatmayı hedefliyor. Proje kapsamı detay sayfamızda..

Bu proje ile yerli meyve ve sebze fiyatları ucuzlayacak
Bu haber 24 Ağustos 2017 - 12:54 'de eklendi ve 36 kez görüntülendi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile imzaladığı iş birliği ile CarrefourSA, ‘Yerli Tohum, Taze Mahsul Projesi’ni başlatarak, meyve ve sebzede yüzde 40’a varan atık oranının önüne geçilmeyi planlıyor. Bu proje sayesinde meyve ve sebzelere yüzde 20 indirim sağlanacak..

Yerli Tohum-Taze Mahsul projesi ile meyve ve sebze tohum fiyatlarının düşürülmesine yönelik çalışmalar başladı. Bursa Yenişehir’de başlayan projeyle birlikte küçük üreticilerin sorunlarına çözüm getirilmesi ve ürünlerin en taze şekilde CarrefourSA marketlerine ulaştırılması hedefleniyor. CarrefourSA Gıda Kategori Direktörü Ayşin Işıkgece, bu projeyle, ekimden hasada, muhafazadan lojistiğine kadar üretim aşamalarının kontrollü olarak yapıldığını söyledi.

Yerli Tohum-Taze Mahsul Projesi ile ürün kaybının minimuma indirildiğini ve yaklaşık olarak yüzde 40’a varan atıkların engellendiğini aktardı. Işıkgece, “Üreticiden tüketiciye olan süreçte gerçekleştirilen iyileştirmeler ve düzenlemeler sonucunda reyon satış fiyatlarında en az yüzde 20 oranında indirim sağlanıyor” diye konuştu.

CarrefourSA Gıda Kategori Direktörü Ayşin Işıkgece, ilk etapta 2 bin üreticinin katıldığı projede 50 farklı üründe 30 bin toplam tonajlı bir projeye başlandığını bildirdi. Ayrıca konuşmalarına şu şekilde devam eden Işıkgece, “Doğrudan 10 bin kişinin olumlu anlamda etkileneceği çalışma ile yüzde 100 sertifikalı, yerli tohumlarla üretim yapılıyor. Proje kapsamında üreticilere sertifikalı yerli tohum veriliyor” ifadelerini kullandı. Projeyle ürünlerin direkt üreticiden tüketiciye ulaşacağı bilgisini veren Işıkgece, sözlerini şöyle sürdürdü: “Küçük üreticilerden alınan ürünler CarrefourSA personeliyle elleçleniyor ve atık azaltılıyor. Ürünlerin depoda elleçlenmesinde ve paketlenme aşamasında 140 kişiye istihdam sağlanıyor. Ürünlerin raf ömürlerinin artırıldığı operasyonda ayrıca üreticilere ve CarrefourSA marketlerindeki personele üretim- gıda güvenliği ve muhafaza konusunda eğitimler de veriliyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Üretici Örgütü Belgesi sahibi 344 kooperatif vasıtasıyla 50 çeşit yaş meyve-sebze alınarak nihai tüketiciye CarrefourSA marketleri aracılığıyla doğrudan ulaşıyor. Bu işbirliğiyle bir yandan küçük ölçekte üretim yapan çiftçilerin pazar bulma kaygısı taşımadan pazara ulaşmasına katkı sağlanırken, tüketicilerin de daha uygun koşullarda ürün tüketmesine aracılık ediliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER