SON DAKİKA

BIST100
86.796
-0,47%
DOLAR
6,0605
0,24%
EURO
6,7675
-0,03%
ALTIN
248,75
-0,56%

Bulunması Zor Eski Madeni Para ve Madalyonlar

Bulunması Zor Eski Madeni Para ve Madalyonlar
Bu haber 09 Şubat 2018 - 16:18 'de eklendi ve 130 kez görüntülendi.

Sikkecilik olarak da bilinen nümismatik paranın tarihi ile ilgili araştırmaların yapıldığı tarih biliminin bir alt dalıdır. Nümismatik, zaman içerisinde para koleksiyonculuğu ile de özdeşleşmiştir ve çoğu zaman eş anlamlı kullanılmaktadır. Sikkecilik daha ziyade eski madeni paralar ile ilgilenen bir alan iken, nümismatik olarak anlamı genişleyerek kağıt ve madeni her türlü para, madalyon, sikke, jeton, madalya gibi objeleri de kapsamaya başlamıştır. Madeni para ve objeler zaman içerisinde özelliğini koruyabildiği için bilimsel alanda eski madeni paraların yeri farklıdır. Paranın tarihinin üç bin yıla dayandığını düşündüğümüzde bu objelerin dönemlerine madencilik, iktisat, teknik ve hatta coğrafi özellikleri bakımından ışık tutuyor olmaları daha iyi anlaşılabilir.

Eski madeni paralar, kâğıt paralara kıyasla daha kalıcıdır. Ancak bulunması da bir o kadar zor ve aynı zamanda değerli objelerdir. Özellikle de çok eski dönemlerde basılmış ve kullanılmış paralar insanlık için tarihi bir öneme sahiptir; bu tür paralar kültür mirası olarak çoğu zaman koruma altındadırlar.

Koleksiyoncuların Uğrak Yerleri; Koleksiyon Evleri, Antikacılar ve Sahaflar

Koleksiyoncular kâğıt ve madeni paralar, madalyon, sikke, jeton gibi objeleri toplayarak koleksiyonlarına eklemektedirler. Koleksiyon evleri, antikacılar ve onların yaptıkları mezat, müzayede veya açık arttırmalarda bu objelerin satışı yapılmaktadır.  Müzayedeler zaman zaman internet ortamında yapılmakta ve bu şekilde online satış imkânı da sağlanmaktadır. Koleksiyon paraları ve nümismatik alanındaki diğer objeleri zaman zaman sahaflarda da bulmak mümkündür.

Koleksiyon objelerinin değeri taşıdıkları özelliklere göre geniş bir yelpazede değişmektedir. Çok eski ve nadir bulunan objeler çok yüksek rakamlarla el değiştirirken, sık rastlanan ve nispeten yeni parçalar daha uygun fiyatlarla satın alınabilir. Ayrıca bu objeler, maddi değerlerinin yanında koleksiyon yapan insanlar için manevi değere de sahiptir.

İnternet sitemizde dükkân açmış onlarca antikacı, sahaf ve koleksiyon evinin ürünleri arasında eski kâğıt para ve madeni paraları, madalya, jeton gibi diğer koleksiyon ürünlerini bulacaksınız. Ürünleri dönemi, emisyon grubu gibi birçok özelliğine göre filtreleyerek arayabilirsiniz.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER