SON DAKİKA

BIST100
101.138
-0,74%
DOLAR
4,6903
2,50%
EURO
5,5148
3,03%
ALTIN
197,57
3,92%

Bürokratik İşlemlere e-devlet Kolaylığı

Çalışma ve Sosyal Güvenllik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, bürokratik işlemleri kolaylaştırabilmek adına e-devlet yöntemini devreye sokacaklarını açıkladı.

Bürokratik İşlemlere e-devlet Kolaylığı
Bu haber 20 Kasım 2017 - 10:48 'de eklendi ve 67 kez görüntülendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenllik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, bürokratik işlemleri kolaylaştırabilmek adına e-devlet yöntemini devreye sokacaklarını açıkladı. Ev hizmeti modeli ile bir kişi dahi çalıştıranların bürokratik işlemlerini kolaylaştıracaklarını açıkladı.

Bakan Sarıeroğlu, emeklilik ve sigorta işlemleri de dahil olmak üzere sosyal güvenlikle ilgili kamu hizmetlerinin önemli bir kısmı e-devlet üzerinden yapılabilecek. Çalışma ve sosyal güvenlikte yeni bir döneme girileceğini söyleyen Bakan Sarıeroğlu düzenlemelerle ilgili bilgiler verdi. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni düzenlemler arasında en dikkat çekenler, yaşlı bakım sigorta sisteminin alt yapısının hazırlanması, kamu yönetiminde uzaktan eğitim, emeklilik, sigorta işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılabilecek olması. Yaşlı bakım sigorta sisteminin altyapısını hazırladıklarını söyleyen Bakan Sarıeroğlu, kamu yönetiminde uzaktan eğitimin yaygınlaşacağını belirtti. Ayrıca en dikkat çeken düzenlemelerden bir de emeklilik ve sigorta işlemlerini e-devlet üzerinden yapılabilecek olması. Ev hizmetlerinde kolay işverenlik (sigortalılık işlemlerini kolaylaştırılması) bir sigortalı çalıştıran berber, bakkal, eczane gibi işyerlerinde de uygulanacak. İstihdamda olmayan gençlere ”aktifleştirme” programına başlanacak.
Yaşlı bakım sigorta sisteminin teknik ve yasal altyapısı hazırlanacak, Bilgi Yönetim Sistemi Projesi ile sosyal güvenlik sisteminin dönüşümüne imkan sağlanacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER