SON DAKİKA

BIST100
96.455
-1,03%
DOLAR
5,6465
0,19%
EURO
6,5107
0,64%
ALTIN
223,24
0,47%

Büyüme rakamlarına ‘hormonlu’ eleştirilerine yanıt Bakan’dan geldi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirme yaptı. Bakan Tüfenkci, "Yüzde 5'lik büyüme hormonlu bir büyüme değil" dedi.

Büyüme rakamlarına ‘hormonlu’ eleştirilerine yanıt Bakan’dan geldi
Bu haber 14 Haziran 2017 - 16:23 'de eklendi ve 96 kez görüntülendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirme yaptı. Bakan Tüfenkci, “Yüzde 5’lik büyüme hormonlu bir büyüme değil” dedi.

Katıldığı bir televizyon programına açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ekonomik verilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Tüfenkci, Türkiye ekonomisinin 2017’ye güçlü bir başlangıç yaptığını belirterek, yılın ilk çeyreğinde herkesi şaşırtan büyüme rakamı yakalandığını aktardı.

DAHA YÜKSEK BÜYÜME ORANLARI YAKALAYACAĞIZ

“Bu büyümenin ikinci, üçüncü çeyrekte de artacağını ve yıl sonu itibarıyla yüksek büyüme oranlarını yakalayacağımıza inanıyorum” diyen Bakan Tüfenkci, sanayi üretimindeki ve ihracattaki artışın yanı sıra uluslararası ticaretin gelişmesiyle beraber bunun piyasaya yansımaları ve Türkiye’nin bu ticarette alacağı pay dikkate aldığında söz konusu büyümenin kesinlikle hormonlu bir büyüme olmadığını kaydetti.

6 Aylık Eylem Planı’na yönelik çalışmalarının sürdüğünü ve ay sonu itibarıyla bunu ileteceklerini dile getiren Bakan Tüfenkci, gıda ürünlerindeki fiyat artışlarına yönelik tedbirlere ilişkin bilgiler de verdi.

Tüfenkci, “Hedefimiz Türkiye’nin yıl sonu itibarıyla tek haneli enflasyon rakamlarını yakalaması. Bu konuda umutluyuz çünkü atmış olduğumuz adımları, yaptıklarımızı biliyoruz, bunların piyasaya yansımalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Katar’ın gıda ambargosu noktasına getirilmesi ve ablukaya alınmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Tüfenkci, “Çünkü ortada geçerli bir neden de yok. Türkiye bu anlamda Katar’la gıda ve ulaşım noktasında Cumhurbaşkanımızın da talimatı ile Ekonomi Bakanlığı koordinesinde hızlı bir adım attı ve gıda ihtiyaçlarının Türkiye’den karşılanabileceği noktasında karar aldı” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER