SON DAKİKA

BIST100
93.818
0,57%
DOLAR
5,4375
-0,44%
EURO
6,1645
-0,38%
ALTIN
211,77
-0,49%

Çavuşoğlu’ndan Irak açıklaması

Çavuşoğlu’ndan Irak açıklaması
Bu haber 24 Ekim 2016 - 12:33 'de eklendi ve 309 kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ortak basın toplantısında konuştu. Bakan Çavuşoğlu, devam eden operasyonlarla ilgili olarak çok önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmalarının devamında, ”Bize göre Türkiye’deki OHAL ile Fransa’daki OHAL arasında bir fark yoktur. Kapsamı da hedefi de aynıdır. Terör örgütlerini hedef almaktadır. Aynı şekilde, AİHS’ne getirdiğimiz kısıtlamalar da aynı kapsamdadır. Fransa’yı hedef alan teröristler hangi muameleyi görüyorlarsa Türkiye’de darbeyi yapanlar da hukuka teslim edilmiştir. Fransa’daki ve Türkiye’deki OHAL, iki ülke vatandaşlarının özgürlüklerini de etkilememiştir. Bizler devletiz, devlet ve kamu kurumları teröristler gibi davranamaz. Bu sürecin şeffaf olması da önemli. Avrupa Konseyi’ne düzenli şekilde bilgilendirmede de bulunuyoruz.” cümlelerine yer verdi.

Sonrasında Fransa konusunda, ”Fransa’da senatoda kabul edilen ve ifade özgürlüğünü kısıtladığını düşündüğümüz konu ile ilgili de görüştük. Oylamada çok sayıda senatörün de bundan endişe duyduğunu fark ediyoruz. Az bir farkla geçti. İfade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü gibi demokrasinin temel değerleri Avrupa konseyi ülkeleri için önemlidir. Fransa Anayasa Konseyi’nin buna benzer bir kararını da çok iyi hatırlıyoruz, umarım bu karar da döner.” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER