SON DAKİKA

BIST100
93.699
0,94%
DOLAR
5,2996
-0,77%
EURO
6,0520
-0,62%
ALTIN
212,83
0,10%

Çavuşoğlu’ndan YPG ve PKK açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu YPG ve PKK'nın eline geçen her silahın, Türkiye'ye yönelik bir tehdit olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu’ndan YPG ve PKK açıklaması
Bu haber 10 Mayıs 2017 - 14:14 'de eklendi ve 177 kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu YPG ve PKK’nın eline geçen her silahın, Türkiye’ye yönelik bir tehdit olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın SDG’nin Kürt unsurlarını teçhizatlandırmak üzere Savunma Bakanlığı’nı yetkilendirmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “YPG ve PKK terör örgütüdür. Her silah Türkiye’ye tehdittir” ifadelerini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Karadağ’ın başkenti Podgorica’da, mevkidaşı Srdjan Darmanovic ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, göreve geldiği günden bu yana Trump ve yönetimindeki kişilerin Türkiye’nin hassasiyetlerini çok iyi anladıklarını ve Türkiye’ye zarar verecek bir adım içinde olmayacaklarını söylediklerini kaydetti.

RAKKA’YA DA ARAP GÜÇLERİN GİRMESİNDE FAYDA VAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Türkiye’nin YPG konusundaki tutumunu çok iyi bildiğini söyledi. Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “YPG ve PKK aynıdır, terör örgütüdür. Suriye Demokratik Güçleri içinde YPG de var, Arap kuvvetler de var. En son Tillerson bana, yüzde 60’dan fazlasının Araplar olduğunu, ılımlı Araplar olduğunu söyledi. Bizim de kendilerine tavsiyelerimiz oldu. Özellikle Rakka operasyonunda, SDG içinde YPG’lilerin ve Arapların ayrılması gerekiyor. Rakka’ya da Arap güçlerin girmesinde fayda var”

ABD, DÜŞÜNCELERİMİZİ ÇOK İYİ BİLİYOR

Çavuşoğlu, buraya ılımlı muhalif güçlerin takviye yapılabileceğini söylediklerini belirterek, “Operasyonun başarısı için de bu çok önemlidir. Çünkü Rakka, yüzde 99 küsür oranında Sünni Arap şehirdir. Dolayısıyla Suriye içindeki şehirlerin geleceğini de iyi planlamamız lazım. Yani DAEŞ sonrasını da planlamamız lazım. Eğer Suriye’nin sınır bütünlüğünü, toprak bütünlüğünü destekliyorsak ve Suriye’nin istikrarını önemsiyorsak, özellikle Irak’ta yaptığımız hatalardan da ders alarak burada yanlış adımlar atmamamız lazım” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, şöyle tamamladı: “YPG ve PKK, ikisi de terör örgütüdür, hiçbir farkı yoktur. Sadece adı farklıdır ve bunların eline geçen her silah, Türkiye’ye yönelik bir tehdittir. Daha önce YPG’ye verilen silahların Türkiye’de PKK’nın elinde yakalandığını sizlerle de paylaşmıştık. Bizim bu konulardaki düşüncelerimizi Amerikan yönetimi çok iyi biliyor”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER