SON DAKİKA

BIST100
99.677
1,76%
DOLAR
5,3337
0,22%
EURO
6,0643
0,18%
ALTIN
219,81
0,33%

CHP: Cumhurbaşkanı’nı Meclis seçecek

CHP: Cumhurbaşkanı’nı Meclis seçecek
Bu haber 09 Aralık 2016 - 9:58 'de eklendi ve 300 kez görüntülendi.

AK Parti ve MHP’nin anlaşmasının ardından CHP alternatif bir anayasa taslağı hazırladı.

AK Parti ile MHP, anayasa metninde değişiklik teklifi üzerinde anlaştı. Anlaşmanın ardından CHP güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisinin yer aldığı alternatif bir anayasa taslağını hazırladı. CHP’nin hazırladığı Anayasa değişikliği taslağına göre Cumhurbaşkanı’nı halk değil Meclis seçecek, seçim barajı düşürülecek.

CUMHURBAŞKANI’NIN MECLİS TARAFINDAN SEÇİLMESİ

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanması beklenen taslakta cumhurbaşkanlığının sembolik bir makam olması amaçlanıyor. Cumhurbaşkanının Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmesi, yüksek yargı organlarına üye ataması ve yürütmede atamalar yapmasının engellenmesi, cumhurbaşkanının yeniden Meclis tarafından seçilmesi ve idari organlarla ilgili yetkilerinin kaldırılması da taslakta yer aldı.

En geniş temsilin sağlanması amacıyla seçim barajı kaldırılırken, parti gruplarının oluşturulması da yeniden düzenleniyor.

CHP’nin tasarısı üç ayak üzerinde şekilleniyor; ‘güçlü parlamento ve yasama’, ‘denetlenebilir ve yetkileri genişletilmiş yürütme’ ile ‘yürütmeyi denetleyecek bağımsız yargı.’ Bu üç ayaklı sistemde, Cumhurbaşkanı, devletin ve milletin birliğini temsil eden denge unsuru olarak tanımlanırken, yetkilerinin sembolik olması öngörülüyor.

CHP Genel Başkan Yardımıcısı Bülent Tezcan, konu ile ilgili “Sorumsuz ve denetimsiz bir cumhurbaşkanı var. Bu sistem, bizim üzerine konuşacağımız bir sistem değil. Bu sistemin adı demokrasi değil. Böyle bir sistemi MHP neden tartışıyor, anlamış değilim.” dedi.

AK Parti’nin anayasa teklifini cuma akşamı ya da cumartesi günü Meclis’e sunması bekleniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER