SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8212
0,32%
EURO
5,6182
0,27%
ALTIN
189,25
0,01%

CHP, referandum için ikinci girişimde bulundu

CHP, şimdi de Yüksek Seçim Kurulu'nun sonuçları kesinleştirmesi işleminin yürütmesinin durdurulması talebiyle Danıştay'da dava açtı.

CHP, referandum için ikinci girişimde bulundu
Bu haber 21 Nisan 2017 - 18:07 'de eklendi ve 162 kez görüntülendi.

Anayasa değişikliğine ilişkin referandum sonuçları için ilk olarak YSK’nın kapısını çalan CHP, şimdi de YSK’nın sonuçları kesinleştirmesi işleminin yürütmesinin durdurulması talebiyle Danıştay’da dava açtı.

Danıştaya yaptığı başvuruya ilişkin dilekçeyi daha sonra YSK’ya da sunan CHP’nin avukatı Atilla Kart, halk oylaması sonuçlarına yönelik itirazlara ilişkin hukuki aşamaların sonuçlanmasına kadar, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) sonuçları kesinleştirmesi işleminin yürütmesinin durdurulması talebiyle Danıştayda dava açtıklarını dile getirdi.

Gazetecilere açıklamada bulunan CHP’nin avukatı Atilla Kart, YSK’nın seçimlerin denetimi ve yönetiminden sorumlu olduğunu hatırlatarak, seçimin yapılması ve kullanılan oyların tasnif aşamasında ilçe ve illerden gelen itirazlar ile şikayet yoluyla intikal eden talepler hakkında YSK, adeta bir yargı organı gibi değerlendirme yapıp karar verdiğini dile getirdi.

OY AYRIMI SEÇİMİN SIHHATİNİ İLGİLENDİRİYOR

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un ilgili maddelerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurullarının zarfları ve oy pusulularını ne şekilde mühürleyeceğini açık şekilde ortaya koyduğunu ifade eden Kart, kanunda mühürsüz oy, mühürlü oy, geçersiz oy ve geçerli oy ayrımının sayfalarla izah edildiğini, bu ayrımın seçimin esasını, sıhhatini ilgilendirdiğini belirtti.

Kart, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu aşamada yapılan çalışmalar oy ve sandıkların kapanması, tasnif aşamasındaki bütün işlemler idari işlemlerdir. İdari işlemlere karşı Anayasa’nın 125’inci maddesi açıktır, idari işlemler istisnasız, tamamıyla yargı denetimine tabidir. Bu amaçla YSK’nın oylama devam ederken saat 16.10-16.15 civarında tüm sandık kurullarına, il ve ilçe seçim kurullarına ulaştırdığı 560 sayılı idari işlemine yönelik, yargı merci olan Danıştay nezdinde davamızı açtık, başvurumuzu yaptık”

Avukat Kart, taleplerinin kabul edilmesi halinde Danıştayın gerekçesinin de önemli olduğunu belirterek, başvurularının kabul edilmesi halinde mühürsüz olduğu sabit olan oyların mutlaka yeni baştan tasnif edilmesi gerektiğini, blok oy kullanıldığı iddia edilen sandıklar başta olmak üzere oyların tümünün yeniden sayılma zorunluluğunun doğacağını aktardı.

DANIŞTAY’A YAPILAN BAŞVURU İDARİ İŞLEME KARŞI

Kart, Danıştay’a yaptıkları başvurunun idari işleme karşı olduğunu dile getirdi. Geçersiz zarflar ve oy pusulalarına yönelik tutanak tutulmamasının da başlı başına ihlal ve hukuki sakatlık olduğunu aktaran Kart, Danıştay’a yaptıkları başvurunun idari işleme karşı olduğunu, YSK’nın yargı organı olarak yaptığı, denetim niteliğindeki kararlarına karşı olmadığını söyledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER