SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

CHP: Referandum sonucunu tanımıyoruz

CHP: Referandum sonucunu tanımıyoruz
Bu haber 19 Nisan 2017 - 16:54 'de eklendi ve 144 kez görüntülendi.

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, ilan edilen bu referandum sonucunu tanımadıklarını belirterek, “‘Bunun için demokratik tüm haklarımızı kullanacağımızdan şüpheniz olmasın. Her türlü deyince Meclis’ten çekilmekten de çalışmaya devam etmek de buna girer” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, referanduma ilişkin açıklamalarda bulundu. MYK toplantısının ardından yaptığı toplantının ardından konuşan Selin Sayek Böke, “Referandumdan ’Evet’ sonucu çıkmamış ve bir anaysa değişikliği gerçekleşmemiştir. 16 Nisan’da yapılan referandum yok hükmündedir. Bu açıkça mühürsüz bir seçim olmuştur. Referandumda her aşamasında her türlü hile ve sahtekarlığa başvurulmuştur. Halkın oyları ile elde edilemeyen sonuç, YSK’nın açtığı yollarla ve bu yolda örgütlenen bir diz hile ile elde edilmeye çalışılmıştır. Bu referandum şaibeli, tartışmalı bile değildir. Bu referandum açıkça hukuka aykırıdır. Gayri meşrudur ve geçersizdir. Her türlü baskıya rağmen sandığa gitmiş olan milyonlar, hiçbir hile yapmadan, vicdanları ile oy kullanmış olan milyonlar, hile ile oldu bittiye getirilerek onların kullandığı bu değerli oylar çalınmıştır” ifadelerini kullandı.

REFERANDUM SONUCUNU TANIMIYORUZ

Milletin iradesinin çalındığını öne süren Selin Sayek Böke, “İrademiz gasp edilmiştir. Hileyle, alel acele yapılan balkon konuşmalarıyla algı operasyonu yönetilmektedir. İlan edilen bu referandumun sonucunu tanımıyoruz tanımayacağız da… Bu referandum tekrar edilmelidir. Biz olmayan bir anayasa varmış gibi davranmayacağız. Oldu bittilere boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu.

MECLİSTEN ÇEKİLEBİLİRİZ

Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, referandumun oldu bittiye getirilmemisi için her türlü haklarını kullanacaklarını belirterek, “Bunun için demokratik tüm haklarımızı kullanacağımızdan şüpheniz olmasın. Her türlü deyince Meclis’ten çekilmekten de çalışmaya devam etmek de buna girer” dedi.

İlk defa bir seçimin meşruiyeti hem ulusal hem uluslararası düzeyde şaibeli hale geldiğini aktaran Selin Sayek Böke, “Bunu Türkiye’ye yaşatmaya kimsenin hakkı yok. AGİT gözlemcileri Türkiye’nin davetiyle geldi. Siz bunlara ‘Haddini bil’ diye söylediğinizde suçu kabul ettiğiniz anlama geliyor. Kimseye had bildirmeye değil Türkiye’de demokrasiyi yükseltmeye ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

BUNU BİR MAÇ OLARAK GÖREN ZİHNİYET

Selin Sayek Böke, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizler meselenin Türkiye meselesi olduğunu her yerde anlattık. Oysa karşımızdakilerde bunu bir maç olarak gören anlayış var. Sayın Cumhurbaşkanı’nın kullandığı cümlelerle bunu Türkiye meselesi olarak değil siyasi bir mesele olarak gördüğü ortadadır”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER