SON DAKİKA

BIST100
91.445
0,00%
DOLAR
5,4673
-0,05%
EURO
6,1536
0,06%
ALTIN
211,64
0,16%

CHP, seçimlerin iptalini istiyor

CHP'li Bülent Tezcan, anayasa değişikliğine ilişkin gerçekleştirilen halk oylamasının 'açık oy gizli sayım' ilkesiyle uygulandığını belirtti.

CHP, seçimlerin iptalini istiyor
Bu haber 17 Nisan 2017 - 14:03 'de eklendi ve 224 kez görüntülendi.

CHP’li Bülent Tezcan, anayasa değişikliğine ilişkin gerçekleştirilen halk oylamasının ‘açık oy gizli sayım’ ilkesiyle uygulandığını belirterek, Yüksek Seçim Kurulu(YSK) tarafından iptal edilmesi gerektiğini savundu.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bülent Tezcan, “Bu referandum, açık oy gizli sayım ilkesinin uygulandığı 2017’nin ‘sopalı seçim’i olarak tarihin kara sayfasında yer alacaktır. YSK güvenli bir seçim yapamamıştır, yapmamıştır, yaptırmamıştır” dedi. Tezcan, “Milleti hukuk ekseninde rahatlatacak tek bir karar vardır; seçimin, Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesidir” şeklinde konuştu.

Oylamayla ilgili YSK’ya gerekli itirazlarda bulunduklarını anlatan Bülent Tezcan, “Sayımın gizliliğini sağlayın, bu şekilde sayımlar ciddi bir şaibe kaynağı olacaktır’ dedik. Saat 17:21 itibariyle burada gördüğünüz kısa mesaj, YSK tarafından seçim kurullarına gönderilmiştir. Ne diyor o kısa mesajda? Bu saat 18:21’e kadar bizim şikayetlerimizin çok açık delilidir. O sandık alanındaki seçmenlere kapalı bir sayım yapıldığının… Doğu ve güneydoğu sandıkları 16:00’da açıldı, bu mesaj 1,5 saat sonra gitti. Diğer sandıklar 18:00’de açıldı, sayımların büyük bölümü gizli bir şekilde yapılmıştı. Bunlar özellikle 2017 anayasa referandumunun tarihin yeniden tekerrür ettiği bir referandum olmasını ne yazık ki ortaya çıkarmıştır. 2017 referandumu, ‘sopalı seçim’ olarak geçecektir tarihe. Bu referandum, açık oy gizli sayım ilkesinin uygulandığı 2017’nin sopalı seçimi olarak tarihin kara sayfasında yer alacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

ASLOLAN BU SEÇİMİN İPTAL EDİLMESİDİR

Anayasa değişikliği referandumunun meşruluğunun sürekli tartışılacağını aktaran Tezcan, “Kamu vicdanında ‘hayır’ın önde olduğu ve toplumun bu anayasa değişiklik teklifini kabul etmediği çok açık ortaya çıkmıştır. Toplum tek adam rejimine hayır demiştir. Biraz önce anlattığım şaibeli ve hibeli yollarla bütün itiraz süreçleri tamamlandıktan sonra da hukuka usule aykırı bir şekilde bu sonuçlar teknik olarak mümkün değil. Bu genelge nedeniyle mühürsüz olan oy pusulası ve zarfların tamamı, geçerli olarak kabul edilmiştir. 165 bin sandığın tamamı bu tür oy pusulalarıyla malul durumlarıdır. Bunlar sandık tutanaklarında yer almamaktadır. Eğer bu karar olmasaydı o mühürsüz oy pusulaları ayrılacaktı, onlar ayrı muhafaza edilecekti. Şu anda mevcut kullanılan oyların içerisinde ne kadar böyle var bilinmiyor. İkincisi, görüntüdeki gibi oylara sonradan ne kadar mühür vuruldu bilinmiyor. Ne kadarının torbalar üzerinden değiştirileceğini tespit etmek mümkün değil. Bu nedenle meşruiyet tartışmasını sona erdirecek ve milleti hukuk ekseninde rahatlatacak tek bir karar vardır. Seçimin YSK tarafından iptal edilmesidir. Aslolan bu seçimin iptal edilmesidir” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER