SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8201
0,30%
EURO
5,6155
0,22%
ALTIN
189,25
0,01%

CHP’den YSK’ya tepki gecikmedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, YSK'nın mühürsüz zarflarla ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

CHP’den YSK’ya tepki gecikmedi
Bu haber 17 Nisan 2017 - 8:54 'de eklendi ve 209 kez görüntülendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, YSK’nın mühürsüz zarflarla ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, YSK’nın mühürsüz zarfların geçerli sayılmasını açıklaması üzerine “YSK’ya derhal bu hatadan dönmeyi ve en azından şu aşamadan itibaren yargı organı olarak anayasada tabir edilen, seçimlerin yargı güvencesi altında yapılacağı kanaatini yeniden tesis edecek adımlar atmasını bekliyoruz.” dedi.”

CHP genel merkezinde basın açıklaması yapan Tezcan halk oylamasının bütün bölgelerde sonuçlandığını ve sayım işlemine geçildiğini hatırlattı.

Tezcan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ne yazık ki YSK şu ana kadar gerek oy kullanma, gerekse sayım sırasındaki uygulamaları nedeniyle sınıfta kalmıştır. YSK, yargı gözetiminde yapılacak seçimler ilkesinin yerine yargı manipülasyonu altında yapılacak seçimler gibi bir talihsiz döneme doğru girmemizin önünü açıyor diye görüyoruz. YSK’nın sayımlar başladıktan sonra aldığı iki karar çok ciddi bir biçimde bu seçimlerin güvenirliğini tartışmaya açacaktır. Seçimler ciddi bir meşruiyet sorunu ile karşı karşıya kalacaktır. YSK, sayım başladıktan sonra kuralları değiştirmiştir.”

Tezcan, seçim Kanununda mühürsüz oy pusulalarının geçersiz sayılacağının açık bir kanun hükmü olduğunu belirtti. YSK’nın sayımlar başladıktan sonra AK Parti temsilcisinin itirazını dikkate alarak mühürsüz oy pusulalarının ve zarfların geçerli olacağına karar verdiğini bildirdi.

YSK’nın başka bir karar da ise “evet” mühürlerinin de geçerli sayılacağını açıkladığını aktaran Tezcan, YSK’nın seçimden önce hazırladığı genelgede “tercih” mührünün dışında mühür kullanılamayacağının açıkça belirtildiğini hatırlattı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER