SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Çiftçilere düşük faizli kredi müjdesi

Çiftçilere düşük faizli kredi müjdesi geldi! Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik çiftçilere düşük faizli kredi müjdesi verdi.

Çiftçilere düşük faizli kredi müjdesi
Bu haber 01 Mart 2017 - 15:09 'de eklendi ve 254 kez görüntülendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Çiftçilere düşük faizli kredi müjdesi verdi.

Bakan Çelik, tarımda üreticinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olan ve 2004 yılından itibaren kullandırılan, düşük faizli kredi uygulamasının 2017 yılında da devam edeceğini söyledi.

Ziraat Bankası ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği aracılığıyla, tarımsal maaliyeti azaltmak amacıyla gerçekleştirilecek ve toplam 35 başlıklı tarımsal faaliyet alanını kapsayan uygulama ile üreticinin gelir seviyesinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

Çelik, damızlık süt ve etçi sığır ile kombine sığır yetiştiriciliği, damızlık düve, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan besiciliği, kanatlı sektörü damızlık ve su ürünleri yetiştiriciliği, modern basınçlı sulama, çok yıllık yem bitkisi, yurtiçi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi, sera modernizasyonu konularında yüzde 100, diğer konularda yüzde 25-75 arasında faiz indirimi sağlayan uygulama tebliğinin yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildiğini kaydetti.

Kredi kapsamında bu sene damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği kredi kullanma üst limitinin 7,5 milyon liradan 12,5 milyon liraya yükseltilmesine karar verildi.

Soğuk hava depoları da kapsama alındı

Üst limitleri yaygın bitkisel üretimde 250 bin liradan 750 bin liraya, stratejik bitkisel üretimde 2 milyon liradan 3 milyon liraya yükselttiklerine dikkati çeken Çelik, söz konusu kredi kapsamına soğuk hava deposu yatırımlarının da dahil edildiğini ve traktörün ayrı bir başlıkta değerlendirildiğini ifade etti.

Bakan Çelik, bu sene düşük faizli kredi kullanımlarında stratejik bitkisel üretim başlığına tıbbi aromatik bitkilerden kekik, biberiye, adaçayı, sığla yağı, sumak, keçiboynuzu, defne, fesleğen, likapa, ıhlamur, safran ve jojoba’nın da eklendiğine işaret etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER