SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2013 hedefine adım adım

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2013 hedefine adım adım
Bu haber 26 Aralık 2016 - 16:14 'de eklendi ve 233 kez görüntülendi.

Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli açılış törenine telekonferansla bağlanarak konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, OECD, Türkiye’nin de içinde yer aldığı 8 devletin orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına yükseldiğini bildirdi. Erdoğan, 2013 hedefleri doğrultusunda adım adım ilerlediklerini söyledi.

Telekonferans bağlantısıyla açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orta Karadeniz’i İç Anadolu’ya, oradan da Türkiye’nin diğer yerlerine bağlayan tünel sayesinde Ilgaz Dağı’nın kesintisiz, güvenli ve konforlu bir yolculuğu karşılayabileceğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçidin aynı zamanda özellikle kış mevsiminde sürücülerin korkulu rüyası olduğunu aktardı.

ILGAZ DAĞI TÜNELLE 8 DAKİKAYA ÇIKILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan tünelin açılmasıyla birlikte Ilgaz Dağı’nın 8 dakikaya geçilebileceğini söyledi. Erdoğan, 17 kilometrelik geçidin, zorlu kış şartlarında sık sık kapandığı için vatandaşların mağdur olduğunu kaydetti. Erdoğan, “Hizmete açtığımız bu tünelle Ilgaz Dağı 8 dakika gibi kısa bir sürede dışarıdaki hava durumundan etkilenmeden geçilebilecektir” şeklinde konuştu.

AÇILIŞLARI SERİYE BAĞLADIK

Son aylarda açılışları adeta seriye bağladıklarını anlatan Erdoğan, bugünkü rakamla 718 milyon, eski rakamla 718 trilyon lira yatırım bedeli olan bu eserin, açılışların son halkası olduğunu belirterek, “Haziranda Osmangazi Köprüsü ile başladığımız, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli ile sürdürdüğümüz açılışlara bugün de Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tünelini ekliyoruz. Türkiye 2002’de 83 karayolu tüneline sahipti. 14 yılda buna 189 yeni tünel daha ekledik. Kara, demir ve şehir içi tünellerinin toplamında bu sayı 393’e çıkıyor. Az önce sayın Başbakanımız da ifade ettiler, bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden 18 bin 300 kilometre ilave ile yaklaşık 25 bin kilometreye ulaştırdık. Ülkemizi yüksek hızlı tren hatlarıyla tanıştırdık. Şu anda bin 213 kilometredeyiz. Yeni hatların inşası hızla devam ediyor. 29 yeni havalimanıyla 81 vilayeti bulunan ülkemizde 55 havalimanına sahip olduk. İstanbul’da halen inşası süren yeni havalimanımız dünyanın en büyüğü olacaktır” diye konuştu.

Erdoğan, birçok alanda olduğu gibi hizmet alanlarında da benzer başarılara imza attıklarının ifade ederek, 2023 hedefleri doğrultusunda adım adım ilerlediklerini dile getirdi.

OECD’in Türkiye’yi ilk yüksek gelirli ülkeler sınıfına yükseltmesiyle ilgili de konuşan Erdoğan, şöyle devam etti: “Elbette sıkıntılarımız var. Sınırlarımız içinde ve dışında adeta yeni bir İstiklal Harbi mücadelesi veriyoruz. 15 Temmuz ihanetini unutmadık. Burada verdiğimiz kayıpları unutmadık. Şehitlerimizi, gazilerimizi unutmadık. Terörle mücadelede yaptığımız fedakarlıkları unutmadık. Ama bütün bunlar aynı zamanda ülkemizin gelişmeye, kalkınmaya, büyümeye devam ettiği gerçeğini de ortadan kaldırmıyor. Türkiye, güvenlik sorunlarıyla birlikte büyüyebileceğini ispat etmiş bir ülkedir. Esasen terör saldırılarının ekonomik saldırılarla desteklenmesinin sebebi işte bu başarıdır. Şu anda sizlerle aynı heyecanı gerçekten Ilgaz Tüneli’nin o görünen aydınlık yüzünde yaşamak isterdim. Şimdi tabii ekranda izliyorum”

Şehitleri de unutmayan Erdoğan, bir kez daha 15 Temmuz şehitlerine, terörle mücadele şehitlerine, Suriye’de El Bab şehitleri ve diğerlerine Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER