SON DAKİKA

BIST100
95.411
0,00%
DOLAR
5,3470
0,24%
EURO
6,0977
0,25%
ALTIN
221,97
-1,49%

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu tür ambargolar bizi bitiremeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu tür ambargolar bizi bitiremeyecek
Bu haber 05 Aralık 2016 - 18:06 'de eklendi ve 280 kez görüntülendi.

Dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü sağlayacak GÖKTÜRK-1 uydusu bugün fırlatıldı. Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:”TSK’nın değerli mensupları değerli misafirler sizleri saygıyla selamlıyorum. Uzaya fırlatma vesilesiyle bir araya geldiğimiz Göktürk uydumuzun hayırlı olmasını diliyorum. Bugüne kadar fırlatmış olduğumuz en gelişmiş uydu Fransız Guyana’sından ilerliyor. Fırlatma aracından başarıyla ayrılan uydumuzun ilk sinyallerini de Norveç’teki yer istasyonundan alacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Göktürk-2’den daha gelişmiş bir uydu olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan hedefin bu uydudan daha gelişmiş uydular tasarlamak ve uzaya göndermek olduğunu da sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye 14 yıl öncesine göre dışa bağımlılığı yarı yarıya azaltmış durumdadır. İnsallah 2023’e kadar tamamen kaldırmış olacağız. Çalışmaları biliyor ve takdir ediyorum. Türkiye’nin tarihi ve yakından takip ettiği bizler için çok önemli derslerden geçti. Kıbrıs Barış Hareketlerindeki askeri ambargolar karşımıza çıktı. Bazı batı ülkelerinin bu ülkelere ait ürünleri satmama kararı aldıklarını görüyoruz. Hamdolsun dışa bağımlılığı yarı yarıya azaltmış durumdayız. Yüzde 80’den yüzde 40’a geriledi. 2023’e kadar daha da azaltacağız. Kötü komşu insanı hacet sahibi yapar. Bu tür ambargolar bizi bitirmedi, bitirmeyecek. ” dedi.

Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Silahlı insansız hava aracında olduğu gibi savunma sanayinde alacağımızdan daha ucuza finanse etme imkanına sahip olduğumuzu gördük. Silahsız İHA’lardan almak istiyoruz talebimizi iletiyoruz. Bugün git yarın gel, en son dedikleri kongreden çıkmadı. Biz NATO’da beraber değil miyiz? Dost oturuyor konuşuyoruz, iş neticeye gelince kongreden karar çıkmadı. Bunlar bizi hacet sahibi yaptı. Biz kararlı bir duruş sergiliyoruz. Bugün gerçekten coşkuluyum. Duyguluyum. Az önce yaşadığımız an heyecan bizler için farklılık demek. TUSAŞ, ASELSAN, TÜBİTAK’ta görev yapan herkesi tebrik ediyorum.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER