SON DAKİKA

BIST100
93.404
0,75%
DOLAR
5,4647
-0,27%
EURO
6,1754
-0,19%
ALTIN
210,80
-0,44%

Cumhurbaşkanı Erdoğan: DEAŞ’a en büyük darbeyi indirdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye sınırlarında gerçekleştirilen Fırat Kalkanı harekatıyla DEAŞ'ı Türkiye sınırlarından uzaklaştırdıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: DEAŞ’a en büyük darbeyi indirdik
Bu haber 28 Nisan 2017 - 14:47 'de eklendi ve 155 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat Kalkanı harekatıyla DEAŞ’ı Türkiye sınırlarından uzaklaştırdıklarını belirterek, “Bu operasyon DEAŞ’a şu ana kadarki en büyük darbeyi indirdi” dedi.

Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi’nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ateşkesin sağlanmasının ve siyasi sürecin başlatılması gayretlerinin yanı sıra terörle mücadele hususunda da üzerine düşeni yaptığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “İşte Fırat Kalkanı Harekatı ile DEAŞ’ı sınırlarımızdan uzaklaştırdık. Şu ana kadar 3 bini aşkın DEAŞ’lıyı biz o topraklarda etkisiz hale getirdik. Uluslararası basında özellikle ifade edilmekte olan yalan yanlış haberleri de burada deşifre etmekte fayda görüyorum. 2 bin 500 kilometrekarelik bir alanı teröristlerden arındırarak 50 bin civarındaki Suriyelinin öz yurtlarına dönmesini sağlamış olduk. Hiç kimseyi dışlamadan, bölgenin gerçek sahipleriyle iş birliği içinde icra ettiğimiz bu operasyon, DEAŞ’a şu ana kadarki en büyük darbeyi indirdi. Şimdi, teröristlerden temizlediğimiz bu güvenli bölgede hayatın normale dönmesini sağlamaya çalışıyoruz”

ERDOĞAN’DAN AVRUPA’YA

Avrupa’ya seslenen Erdoğan, “Hayır’ kampanyasına destek verdiniz, kaybettiniz. Şimdi o defteri kapayın da ‘Türkiye ile nasıl münasebetleri geliştireceğiz’ buna gayret edin” çağrısında bulundu.
Dünyanın çalkantılı bir dönemden geçtiğini, yarına dair tahminler yapmakta herkesin zorlandığını aktaran Erdoğan, bilhassa son yıllarda yaşanan sorunlar karşısında sergilenen atalet, tıkanıklık ve acziyetin geleceğe dair karamsarlığı daha da körüklediğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel müesses nizam, coğrafyamızda meydana gelen krizler başta olmak üzere bizleri doğrudan etkileyen meseleler karşısında etkinliğini yitiriyor. BM Güvenlik Konseyi ve AB gibi platformların itibarı ise buralarda söz sahibi birkaç ülkenin kısa vadeli çıkar hesaplarına ne yazık ki kurban ediliyor. Çözüm için kurulan mekanizmalar değişim ihtiyacına cevap veremedikleri için artık daha ziyade sorun üretir hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

ZULME RIZA ZULÜMDÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de yaşananlara da değinerek, “Zulme rıza zulümdür” ifadesini kullandı. Suriye’de ilk günden itibaren halkın meşru taleplerinin hep yanında olduklarını ve onları yalnız başına bırakmadıklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:” “Zulümden ve katliamdan kaçan milyonlarca Suriyeli’ye, etnik köken, dil, din, mezhep ayrımı yapmadan sahip çıktık. 6 yıldır tamamen kendi imkanlarımızla üç milyon sığınmacıyı ülkemizde barındırıyoruz ve şu ana kadar STK’larla beraber yapmış olduğumuz oradaki harcama 25 milyar doları bulmuştur. Peki bize gelen nedir? Avrupa Birliğinden bugüne kadar söz verdikleri halde… 2016’nın Temmuz’unda 3 milyar avro vereceklerdi. Peki şu ana kadar ne geldi? Onu da söyleyeyim; 725 milyon avro geldi. Hatta ikinci bir 3 milyar avro gelecekti. Hiçbir ses yok. Peki, Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliğinden bir şey gelmedi mi? Oradan da 550 milyon dolar geldi. Bize gelen bu ama yaptığımız harcama 25 milyar dolar. Türkiye’nin farkı bu. ‘Peki durduracak mısınız?’ Hayır, durdurmayacağız. O varil bombalarının altında, konvansiyonel silahlarla mücadele eden o insanların kaçışına biz seyirci kalmayacağız. Çünkü biz şuna inanıyoruz; zulme rıza zulümdür. Biz onlara şefkat kollarımızı kucağımıza açacak, onları yine ülkemizde ağırlamaya devam edeceğiz”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER