SON DAKİKA

BIST100
94.748
0,00%
DOLAR
5,9222
0,10%
EURO
6,8769
-0,08%
ALTIN
232,95
-0,22%

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Koalisyon güçleri DEAŞ’a destek veriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Koalisyon güçleri DEAŞ’a destek veriyor
Bu haber 28 Aralık 2016 - 9:28 'de eklendi ve 293 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de Koalisyon güçlerinin ortadan kaybolduğunu belirterek, “Terör örgütüne DEAŞ da dahil olmak üzere YPG/PYD bunlara destek veriyorlar, çok açık net ortada” dedi.

Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair açıklamalarda bulunddu.

FETÖ’YE AİT KURUMLARA KARŞI HAREKETE GEÇTİ

15 Temmuz’da darbe girişimi sırasında ve sonrasında Gine Cumhurbaşkanı Conde’nin ilk arayanlardan olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Cumhurbaşkanı, darbe teşebbüsünün hemen ardından ülkesindeki FETÖ’ye ait kurumlara karşı harekete geçti. 40 yıldır ‘eğitim, hizmet, himmet’ diyerek milletin malını, evlatlarını gasbeden bu terör örgütünü inşallah hep birlikte tasfiye edeceğiz. Afrikalı dostlarımız da bilhassa 15 Temmuz sonrası örgütün maskelemeye çalıştığı niyetini daha açık görmeye başladılar. Masumların kanını döken hiçbir örgüt, bugüne kadar başarılı olmadı, olamaz, inşallah FETÖ de ortak gayretlerimizle tarihin çöp sepetine atılacaktır” ifadelerini kullandı.

KOALİSYON GÜÇLERİNE ELEŞTİRİ

Erdoğan, Suriye’deki gelişmelerle ilgili de açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, koalisyon güçlerinin sözlerini tutmadığını dile getirdi.

Fırat Kalkanı Harekatı’nda son durum ve koalisyon güçlerinin hava desteği vermemesine ilişkin bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “DEAŞ terör örgütünü biz El Bab’da şuanda dört bir taraftan kuşatmış vaziyetteyiz. Koalisyon güçleri şuanda verdikleri sözü maalesef tutmuyorlar, verilen söz farklıydı ama şu anda farklı konumdalar. Öyle olsa da olmasa da biz şu anda yolumuza kararlı bir şekilde devam ediyoruz, devam edeceğiz. Çıkılan bu yoldan geri dönmemiz mümkün değil” şeklinde konuştu.

BİZİ DEAŞ’A DESTEK VERMEKLE SUÇLUYORLARDI

Bütün olayların hepsinin bir strateji olduğunu ve bu stratejinin de taktikleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: “Koalisyon güçleri, ne diyorlardı başından, başında söyledikleri şuydu ‘DEAŞ, terör örgütüne karşı bütün mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz’ diyorlardı. Hatta bizi de DEAŞ’a destek vermekle suçluyorlardı. Şimdi hepsi ortadan kayboldu, tam aksine terör örgütüne DEAŞ da dahil olmak üzere YPG/PYD bunlara destek veriyorlar, çok açık net ortada. Hepsinin tescilli olarak bütün resimle, fotoğraflarıyla video kayıtlarıyla elimizde belgeleri var. Öyle veya böyle, şuanda biz diyordum ya kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Şehitlerimiz var, canımız acıyor ama geri dönemeyiz artık. Çünkü biz terörden arındırılmış güvenli bölge ilkesini tahakkuk ettireceğiz”

Gaziantep’teki patlamada şehit olan 56 vatandaşın bedelini kimin ödeyeceğini ifade eden Erdoğan, “Kilis’te 100’e yakın insan şehit olduğu zaman, onun bedelini kim ödeyecek? O zaman ne diyorlar ‘devlet nerede, hükümet nerede’, işte bunlara bunu dedirtmemek için hükümet olarak, devlet olarak ne gerekiyorsa onu yapacağız. Biz Hatay’ımızı da Şanlıurfamızı da Gaziantep’imizi de Kilisimizi de bütün buraları güvenlik altına almamız lazım. Onun için bu adımları atıyoruz, atmaya devam edeceğiz. Şu anda da El Bab’da güvenlik güçlerimiz, silahlı kuvvetlerimiz, Özgür Suriye Ordusuyla beraber mücadelesini sürdürüyor, sürdürmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER