SON DAKİKA

BIST100
91.196
0,04%
DOLAR
5,4207
-1,26%
EURO
6,2451
-1,60%
ALTIN
224,62
-1,62%

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 19 Mayıs mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ün Anma Gençlik ve Spor Baramı sebebiyle mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 19 Mayıs mesajı
Bu haber 19 Mayıs 2017 - 10:38 'de eklendi ve 151 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ün Anma Gençlik ve Spor Baramı sebebiyle mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında “Geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimizin 19 Mayıs ruhunu anlamalarına, özümsemelerine ve bu ruha sahip çıkmalarına büyük önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetin banisi Gazi Mustafa Kemal’in, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 98. yıl dönümünün kutlandığını kaydeden Erdoğan, 19 Mayıs’ın, esareti kabul etmeyen, hürriyetinden vazgeçmeyen, zulme ve zalime asla boyun eğmeyen Türk milletinin varlık ve yokluk mücadelesinin ilk adımı olduğunu vurguladı.

Gazi’nin önderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan istiklal meşalesinin Amasya, Sivas ve Erzurum’dan geçerek elden ele, dilden dile tüm vatan sathına yayıldığını dile getiren Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş, Türk milletinin kurtuluş müjdesi olan 19 Mayıs’ın, millet için iftihar kaynağı, gençler için ise ibret vesilesi olduğunu ifadelerini kullandı.

14 YILDIR YOĞUN ÇABA SARF EDİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarihin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs’ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmasının bu açıdan son derece anlamlı olduğunu işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti: “Geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimizin 19 Mayıs ruhunu anlamalarına, özümsemelerine ve bu ruha sahip çıkmalarına büyük önem veriyoruz. Öz güveni yüksek, milli şuur ve karakter sahibi, nitelikli genç nesiller yetiştirmek için son 14 yıldır yoğun çaba sarf ediyoruz”

Gençlerin önünü açmak, onları hayata ve geleceğe daha iyi hazırlamak için bugüne kadar birçok reformun hayata geçirildiğini aktaran Erdoğan, 16 Nisan halk oylamasında kabul edilen ve seçilme yaşını 18’e indiren anayasa değişikliğinin, gençlere verilen önem ve onlara duyulan güvenin en açık göstergesi olduğunu vurguladı.

GENÇLİĞE HER TÜRLÜ DESTEK VERİLECEK

Erdoğan, gençlerin artık hem siyasette hem de devlet yönetiminde daha çok temsil edileceklerini, daha çok söz sahibi olacaklarını kaydederek, mesajını şöyle tamamladı: “Gençlerimizin, 19 Mayıs’ın içerdiği derin mananın idraki içinde, ecdadımızın emaneti olan bu vatanı daima koruyacaklarına, bizi biz yapan değer, ilke ve hasletlere sonuna kadar sahip çıkacaklarına inanıyorum. Teröre, şiddete ve kör ideolojilere asla prim vermeyen gençlerimizin, sözün ve düşüncenin gücüne inanarak, okumaya, araştırmaya, sorgulamaya devam edeceklerini de biliyorum. Devlet olarak, tüm imkanlarımızla gençlerimizin yanında olacağımızı, bu zorlu yolculuklarında kendilerine her türlü desteği vereceğimizi ifade ediyorum. Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız için mücadele eden tüm kahramanları rahmetle yad ediyor, gençlerimizi ve aziz milletimizi en kalbi duygularımla selamlıyorum”

CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU’NUN MESAJI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yayımladığı mesajda Türkiye’nin kurtarıcısı ve Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, ulusal kurtuluş savaşını başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığını anımsatarak, 19 Mayıs 1919’da atılan bu tarihi adımın, vatanı işgal edilmiş, savaşlarda yorgun düşmüş yoksul halkın kendi kaderini eline aldığı, ayağını bağlayan zincirleri kırdığı bir milat olduğunu dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, Ulu Önder Atatürk’ün yolu aydınlattığı bu tarihi başlangıçla özgürlüğe ve bağımsızlığa aşık olan halkın, boyunduruk altında yaşamayacağını bütün dünyaya gösterdiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, bu bağlamda, 19 Mayıs’ın özgür ve bağımsız yaşama iradesinin simgesi olduğunun altını çizdi.

Mesajında Kılıçdaroğlu, şu ifadelere yer verdi: “19 Mayıs bayramını türlü yöntemlerle önemsizleştirmeye çalışanlar, bayram kutlamalarını yasaklayanlar ise özgürlük ve bağımsızlık iradesini kabullenemeyen odaklardır. Bu odakların amaçlarına ulaşamayacağı açıktır. Tek adam rejimi kurarak, halkımızın özgürlüğünü gasp ederek, baskı ve zorbalıkla kendi rejimlerini kuracağını düşünenler amaçlarına ulaşamayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta bize bu güzel ülkeyi emanet eden, ulusal kurtuluş savaşımızın büyük önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı, şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Büyük Atatürk’ün ‘Bütün ümidim sizlerdedir’ dediği, özgür ve demokratik geleceğimizin mimarı gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER