SON DAKİKA

BIST100
96.365
-1,12%
DOLAR
5,6950
1,05%
EURO
6,5426
1,16%
ALTIN
224,03
0,83%

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD’ye PYD/YPG tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin PYD’ye ve YPG’ye yaklaşım tarzının şık olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD’ye PYD/YPG tepkisi
Bu haber 16 Haziran 2017 - 11:55 'de eklendi ve 109 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin PYD’ye ve YPG’ye yaklaşım tarzının şık olmadığını söyledi.

Amerika’nın PYD’ye ve YPG’ye yaklaşım tarzını hiç şık bulmadığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Çok yanlış bir yaklaşım tarzı. Kaldı ki, Amerika’nın askerleri, subayları bu terör örgütüyle beraber hareket ediyorlar. Amerika bunlara çok ciddi miktarda ne yazık ki silah vermiştir. Bunların içinde ağır silahlar vardır, hafif silahlar vardır, miktarı çok çok fazla” şeklinde konuştu.

Portekiz televizyonuna konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen ay ki ziyaretinde Başkan Donald Trump’a yaptığı uyarılara rağmen ABD’nin Rakka operasyonunu PYD/PKK ile gerçekleştirmekte ısrar ettiğini dile getirdi.

TERÖR OLARAK KABUL ETMİYORLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin PYD ile hareket ettiğini dolayısıyla da terör örgütü olarak kabul etmediklerini ve terörist bir örgütle Rakka’ya girdiklerini kaydetti. Erdoğan, “Biz kendisine diyoruz ki, gelin bunu beraber yapalım. Bir terör örgütüyle bunu niye yapıyorsunuz? Amerika gibi güçlü bir devlete bir terör örgütüyle beraber hareket etmek yakışır mı? Bunu kendilerine söyledik ve bunu kabul etmemiz mümkün değil. Ama baktık ki ısrarlılar, bize düşen de hayırlı olsun dedik, o kadar. Ama şunu da söyledik: Eğer ülkemize en ufak bir taciz olacak olursa biz kimseyle bunu danışmayız, konuşmayız, gereğini de yaparız” diye konuştu.

Türkiye’nin hala Avrupa Birliği”ne üye olup olmak istemediğiyle ilgili bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği’ne fiili olarak 1959 yılında başvurulduğunu, 1963’te resmi başvurunun yapıldığını ve 1963’ten bu yana yaklaşık 54 yıl geçmesine karşın hala AB kapısında bekletildiğini kaydederek, “Bu kadar uzun süre Avrupa Birliği kapasında bekletilen bir başka ülke yoktur. Ve o günden bugüne de sadece 14 faslın içerisinde bir faslın aç-kapası yapılmıştır, diğer fasıllarda açma var, kapama yoktur, ki bu uygulamalarda da aslında olmayan bir şeydi, bunu sadece Türkiye’ye karşı ne yazık ki Avrupa Birliği uyguladı” ifadelerini kullandı.

KATAR’A KUMPAS GÖRÜYORUM

Katar ile ilgili soruları da cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Katar bizim, yani benim 15 yıllık başbakanlık ve cumhurbaşkanlığım döneminde yakından, çok iyi tanıdığım bir ülke. Ve şu anda Katar’a yapılan uygulamanın doğru olmadığını görüyorum. Katar’a yapılan bir başka ülkeye olduğu zaman biz orada da o ülkelerin yanında hep yer aldık. Yani bir taraftan gıda ambargosuydu, bir taraftan ne bileyim başka türlü ambargolardı vesaire.. Bunların hiçbirini kabul etmedik. Bir defa şu ana kadar ben çok değişik ülkelerle de buna yönelik telefon görüşmeleri yaptım, 15’i falan buldu ve onlara bu konuyu tabii ki anlatıyorum. Ve burada aslında çok ciddi bir kumpas görüyorum ve bu şık değil. Katar, halkının büyük bir çoğunluğu Müslüman olan bir ülkedir. Şu anda ona karşı böyle bir hareketi, yaptırımı uygulayanlar da Müslüman. Müslüman Müslümanla, hele hele böyle bir Ramazan ayında böyle bir yaptırıma gitmemesi gerekir, bunu bizim diyalog yoluyla çözmemiz gerekirdi. Şu anda da biz istiyoruz ki bayrama kadar diyalog yoluyla bu çözülsün, gayretlerimiz bunun için. Bu konuda Suudi Arabistan Kralı Hadim-ül Haremeyn Şerifeyn burada bu adımı atabilir. Ve en büyüğü olması hasebiyle de Körfezin, hele hele Körfez İşbirliği Konseyinin bu konuda atacağı bir adımla bu iş çözülür. Ve şu mübarek Ramazan ayında Suudi Arabistan’a bana göre yakışan da budur. Temenni ederim ki bayrama kadar bu iş çözülsün ve Suudi Arabistan burada büyüklüğünü ortaya koysun” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER