SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Arena’ çıkışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, statlara ve salonlara verilen Arena ismini kullanmanın şık olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Arena’ çıkışı
Bu haber 23 Mayıs 2017 - 18:40 'de eklendi ve 229 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, statlara ve salonlara verilen Arena ismini kullanmanın şık olmadığını söyledi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumu tarafından Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 8. Uluslararası Türk Dil Kurultayı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Avrupa’daki arenaları kalkıp spor salonlarında isim olarak kullanmak pek de kibar değil, şık değil” ifadelerini kullandı.

Kurultayın başarılı geçmesini dileyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tebliğleri ve tartışmalarıyla kurultaya katkı sağlayacak bilim, kültür ve edebiyat insanlarına teşekkür ederek, “Dilimiz kimliğimizdir” özdeyişiyle ilan edilen “2017 Türk Dili Yılı”nın Türkiye ile Avrupa’dan Asya’nın derinliklerine kadar geniş bir coğrafyada konuşulan Türkçe açısından hayırlara vesile olmasını diledi.

ARENA ÖZENTİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkçe’ye daha sıkı sahip çıkmaya mecbur olduğumuzu da belirterek, “Bir özentidir gidiyor. Kendi dilimizin zenginlikleri varken, bu özentilerle adeta, biraz ağır olacak ama hayvanların yarıştırıldığı malum Avrupa’daki arenaları kalkıp spor salonlarında isim olarak kullanmak pek de kibar değil, şık değil. Biliyorum yarın yazılı ve görsel medya bunu alıp, bunun üzerinden bindirecek, varsın bindirsin ama biz doğruları konuşmaya mecburuz. Bunları konuşamadığımız için bedel ödüyoruz. Bunları konuşacağız, hele hele siz değerli bilim insanlarımız bunları konuşmadığı sürece işte genç nesiller bunun bedelini farklı şekilde ödüyorlar” ifadelerini kullandı.

ARENA NE DEMEK?

İki anlama gelen Arena kelimesi amfiteatr, sirk gibi yerlerin ortasında, eski çağlarda gladyatörlerin dövüştüğü, daha sonraları güreş, boğa güreşi, yarış, oyun gibi türlü gösterilerin yapıldığı, üzerine kum serilmiş alan anlamında kullanıldığı gibi siyasal çekişmelerin, ayak oyunlarının döndüğü yer şeklinde de kullanılabilmektedir.

TÜRKİYE’DE ARENA İSMİ BULUNAN BAZI STATLAR

Türkiye’de özellikle Beşiktaş ve Galatasaray’ın da içinde bulunduğu statların isimlerinde Arena kelimesi geçiyor. Ülkemizde bazı stat ve salon isimleri ise şöyle: “Vodafone Arena, Türk Telokom Arena’nın yanı sıra Mersin Arena, Konya Arena, Göztepe Arena, Karşıyaka Arena, Trabzon Arena isimleriyle futbol sahaları yer alırken, Fenerbahçe Ülker Arena”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER