SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8201
0,30%
EURO
5,6170
0,24%
ALTIN
189,25
0,01%

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Bahçeli’ye ‘eyalet’ cevabı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eyalet sistemine geçileceği yönündeki açıklamalara cevap vererek, "Eyaletmiş, federasyonmuş hiçbiri gündemimizde yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Bahçeli’ye ‘eyalet’ cevabı
Bu haber 14 Nisan 2017 - 17:51 'de eklendi ve 190 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eyalet sistemine geçileceği yönündeki açıklamalara cevap vererek, “Eyaletmiş, federasyonmuş hiçbiri gündemimizde yok” dedi.

Konya Kılıçarslan Şehir Meydanı’nda vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dün bir televizyon kanalında ‘eyalet sistemine geçilecek diyen Cumhurbaşkanı danışmanları var’ söylemine cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Evet’ verenleri İzmir’den denize dökeceklermiş. Samsun’dan gireceklermiş. Sivas, Amasya, Sakarya… Ey gafil, seni Samsun’a sokmazlar, haddini bil haddini. Bilmezsen haddini, patlatırlar enseni. Sen ne zannettin bu ülkeyi, bu milleti ne zannediyorsun sen? Bunca yıl Konya’nın ekmeğini yemiş, suyunu içmiş birisi nasıl olur da böyle zırvalar bilemiyorum. Eminim Konyalı, bu densize haddini pazar günü bildirecektir. Tabii onun şahsında aynı izde gidenlere de bildirecektir” ifadelerini kullandı.

SANDIKLARA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, il ziyaretleri turunu bugün Konya’da tamamlayacağını, yarın ise İstanbul’un Tuzla, Kartal, Ümraniye ve Sarıyer ilçelerinde finali yapacaklarını dile getirerek, “Pazar günü sandıklara sıkı sahip çıkacağız, ihmal yok. Hepimiz sandıklara gideceğiz, sandık görevliysek, sandıklardaki görevlerimizi hakkıyla yapacağız. Oralarda bazı virüslere fırsat vermeyeceğiz, buna da dikkat edeceğiz. Sandıklar emin ellerde” şeklinde konuştu.

Vatandaşlara oy pusulasını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece beyaz ve kahverengiden oluşan bir kağıt var. Beyaz ‘ak’ yani, o ‘evet’. Kahverengiyi de anlıyorsunuz. O zaman demek ki beyazda, akta ‘evet’te buluşuyoruz. Mührü ‘evet’e basarsanız anayasa değişikliğini kabul etmiş oluyorsunuz. ‘Hayır’ı zaten söylememe gerek yok, o zaman reddetmiş oluyorsunuz. Vatandaşlarımızdan pazar günü mutlaka sandığa gitmelerini, oylarını kullanmalarını istirham ediyorum. Oy kullanırken de mührü vurmaktan, zarfa koymaya, sandığa atmaya kadar her aşamada dikkatli olmalarını rica ediyorum” diye konuştu.

ARTIK KİFAYETSİZ GENEL BAŞKANLARA MECBUR DEĞİLSİNİZ

16 Nisan’ın, bu anayasa değişikliğini Mecliste destekleyenlerin yanında tüm partilere oy veren vatandaşlar için de yeni bir şans olacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık kifayetsiz genel başkanlara mecbur değilsiniz. Duydum ki ‘Denize dökeriz’ diyen bir zat vardı ya… Saadet Parti’li bazı hanım kardeşlerim onu makamında ziyarete gitmişler. Çok üzüldüm. Çünkü ben o kökeni, o menşei tanırım. Böyle zillet içindeki bir kişiyi nasıl oluyor da gidip ziyaret ediyorlar? Artık bu millete sürekli yalan söyleyen, müflis siyasetçilere mahkum değilsiniz. Yeni dönemde milletimizin gönlüne girecek çalışmayı ortaya koyan herkesin önü açıktır. İster Mecliste grubu olan partiler, ister son seçimlerde oy oranlarının toplamı yüzde 5’i bulan partilerin, ister yüz bin vatandaşın desteğini alan herkesin cumhurbaşkanlığına aday olma imkanı var. Milletimiz 5 yılda bir önüne gelen iki sandıktan birinde cumhurbaşkanını ve hükümeti, diğerinde Meclisi ve milletvekillerini seçecek. Mahalli idareler seçimleri, büyük şehirleriyle, ilçe belediyeleriyle, muhtarlıklarıyla aynı şekilde devam ediyor. Yani Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi Cumhurbaşkanı akşam yatıp, sabah muhtarlıkları kapayamayacak. Böyle bir şey yok. Adam dersini çalışmamış, hala da çalışmıyor. Cumhurbaşkanının lokantalarla işi yok. Lokantalar belediyenin işidir. Bu zatın bundan haberi yok. Sen SSK Genel Müdürlüğü yaptın da ne yaptın. Seni biz oradan da tanıyoruz” şeklinde konuştu.

ÜNİTER DEVLET YAPISI İDDİASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniter yapı meselesi ile ilgili birkaç gündür dedikodu yapıldığını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: “Türkiye’nin üniter yapısının en büyük savunucusu, en başta gelen müdafisi, daima şahsım başta olmak üzere biz olduk, biz olacağız. Eyaletmiş, federasyonmuş, şuymuş buymuş, hiçbiri bizim gündemimizde yoktur, olmayacaktır. Bunların birçoğu zaten tarihtir, tarih olmuştur. Artık siyaset güncelleniyor, yönetim sistemleri güncelleniyor. Cumhuriyetimizi üniter yapısı içinde ilelebet payidar kılma konusundaki kararlılığımızı buradan bir kez daha tekrar ediyorum. Cumhurbaşkanlığı forsunda temsil edilen tüm devletlerimizle gurur duyuyoruz. Özellikle de Anadolu’daki ilk devletimiz Selçuklu ile cihan devleti Osmanlı ile ve şartların en zor olduğu dönemde kurduğumuz Cumhuriyetimizle iftihar ediyoruz”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER