SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘İslam düşmanlığı’ uyarısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa'nın genelinde islam düşmanlığı ve ayrımcılığının yaygınlık kazandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘İslam düşmanlığı’ uyarısı
Bu haber 09 Mayıs 2017 - 14:54 'de eklendi ve 210 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa’nın genelinde islam düşmanlığının yaygınlık kazandığını söyledi.

9 Mayıs Avrupa Günü sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir mesaj yayımladı. Erdoğan, mesajında “Ayrımcılık, kültürel ırkçılık, yabancı karşıtlığı ve İslam düşmanlığı gibi sosyal hastalıklar, maalesef kıta (Avrupa) genelinde yaygınlık kazanıyor” ifadelerini kullandı.

AB üyelik sürecini devam ettirme arzusunda olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarihi, coğrafi ve kültürel olarak yüzyıllardır Avrupa’nın bir parçası olan ülkemiz, stratejik hedef olarak gördüğü AB üyelik sürecini, karşılıklı saygı, eşitlik ve kazan-kazan anlayışı çerçevesinde devam ettirmek arzusundadır. Mülteci krizinin doruk noktaya ulaştığı dönemde AB ile geliştirdiğimiz işbirliği, bu anlayışın en somut ve güncel örneğidir” değerlendirmesinde bulundu.

AVRUPA GÜNÜ NEDİR?

“Her yıl 9 Mayıs’ta Avrupa yaşlı kıtanın birlik ve beraberlik içinde yaşamasını kutlar. Bu kutlamanın başlangıcı Avrupa Birliği’nin temelinin atıldığı 50’li yıllara uzanır. 9 Mayıs 1950’de Birliğin kurucuları Jean Monnet ve Robert Schuman Paris’te bir açıklamayı kamuoyuyla paylaşır. Yazılı metinde kurucular, Fransız ve Alman çelik ve kömür üretimini uluslararası bir kurumun yetkisi altına sokar.

1985’te Milano’daki Avrupa Konseyi’nde üye ülkelerce yapılan oylamanın ardından 9 Mayıs’ın her sene kutlanması kararlaştırıldı. II. Dünya Savaşı sonrası atılan bu önemli adım böylece her sene 9 Mayıs’ta tüm Avrupa ülkeleri tarafından kutlanmaya ve Birliğin kurucuları anılmaya başlandı”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER