SON DAKİKA

BIST100
93.287
0,62%
DOLAR
5,4705
-0,16%
EURO
6,1940
0,11%
ALTIN
211,31
-0,20%

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Obama’ açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD eski başkanı Barack Obama tarafından PYD ve YPG konusunda aldatıldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Obama’ açıklaması
Bu haber 20 Nisan 2017 - 9:28 'de eklendi ve 192 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD eski başkanı Barack Obama tarafından PYD ve YPG konusunda aldatıldıklarını söyledi.

Katar Merkezli El-Cezire Televizyonu’na konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa’nın Türkiye’ye yönelik baskıları ve ABD Başkanı Donald Trump’la gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Trump’ın telefon görüşmesinde ABD’nin PKK, YPG ve PYD’ye yönelik politikasını değiştireceği yönünde bir söz verip vermediğine ilişkin bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu karşılığı verdi: “Zaten daha önce bu konuda yani terör örgütlerine karşı bizim ortak dayanışma içerisinde bir çalışmamızın olması gerektiğini söylemişlerdi. Şimdi yapacağımız görüşme, artık bunun tamamen yüz-yüze görüşmede detaylandırılması olacaktır ve orada tabii biz birçok belgeleri de kendilerine sunacağız. Daha önceleri de PKK’yla ilgili konuda mutabakatımız var idi. Obama döneminde de bu konuda mutabakat vardı fakat Obama maalesef PYD ve YPG konusunda bizleri aldatmıştır ama şu andaki yönetimin aynı durumda olacağına ihtimal vermiyorum”

ERDOĞAN’DAN REJİM AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, halk oylamasından evet sonucu çıkmasının ardından acilen atılacak adımların neler olacağıyla ilgili soruya, “Öncelikle, dezenformasyon ya da olumsuz kampanya yürütmek suretiyle bu işi bir diktatörlük vesaire gibi nitelendirme gayreti içinde olanlar ya da rejim değişikliği gibi yaklaşım gösterenlere karşı şöyle bir ifadem olacak; Türkiye rejim tercihini 1923’te cumhuriyetle yapmıştır” cevabını verdi.

Türkiye’nin bundan başka tercihinin de olmadığını aktaran Erdoğan, Şu anda atılan adım, sadece bir yeni yönetim sistemidir, pazar günü yaşadığımız budur. Çünkü sistem içinde çok ciddi tıkanıklıklar var, bu tıkanıklıklar Türkiye’nin çok daha süratle büyümesini engelleyen tıkanıklıklardır. 14-15 yıllık iktidarımız döneminde bunları biz yaşadık. Üç kat büyüme sağlamış olmamıza rağmen biz diyoruz ki, daha fazla büyüme imkanımız varken niye üç kat büyümeyle bunu geçiştirelim. Ayaklarımızda prangalar var, tabii bu prangaları kesip atmadıktan sonra bunu sağlayamazsınız” ifadelerini kullandı.

SANDIKTAN DESPOT ÇIKMAZ

Yeni sistemin halkın seçtiği kişinin despot olmayacağının garanti edip etmediğiyle ilgili soruyu ise Erdoğan, şu karşılığı verdi: “Bakın sandıktan diktatör çıkmaz. Diktatör çok daha değişik yollarla gelir. Bu malum, birçok yerde silahlı darbeyle gelir. 15 Temmuz örneğin, bu ülkede başarıya ulaşsaydı, başarılı olabilseydiler o zaman işte bu ülkeyi bir diktatör tehdidi kapsayabilirdi ama bu millet iradesini ortaya koydu, kendini ortaya koydu, gövdesini siper etti ve dedi ki, sandıkla getirdiğim Cumhurbaşkanını siz kalkıp da indiremezsiniz. 249 şehit verdik, 2 bin 193 gazimiz var. Şimdi bana öyle bir diktatör gösterin ki, şu anda mesela sadece vatana ihanetten yargılanabilirim, Yüce Divan’a gönderilebilirim fakat yeni düzenlemede sadece vatana ihanet değil kişisel suçlar da dahil olmak üzere işlediğim her suçtan dolayı beni Yüce Divan’a gönderebilirler veya o zamanki kimse Yüce Divan’a gönderilebilir. Yeni başkanla beraber onun başkan yardımcısı-yardımcıları, bakanları, onlar da yine aynı şekilde Yüce Divan’a gönderilebilirler. Bu neyi gösteriyor? Meclisin çok ciddi bir denetim gücünün olduğunu gösterir. Bir de burada tabii bu kararları alabilmek için bir uzlaşma gerekmektedir. Bu uzlaşmanın da yollarını bu düzenleme açmış oluyor, getirmiş oluyor”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER