SON DAKİKA

BIST100
96.087
1,27%
DOLAR
6,1142
-0,87%
EURO
7,0336
-1,05%
ALTIN
233,56
-2,11%

Cumhurbaşkanı Sözcüsü’nden açıklamalar

Cumhurbaşkanı Sözcüsü’nden açıklamalar
Bu haber 23 Ekim 2016 - 11:04 'de eklendi ve 307 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı televizyon programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Irak ile ilgili olarak, ”Bugüne kadar Türkiye tarafından Irak’a yönelik bir tehdit olmadı. Terör örgütleri Irak topraklarını kullanarak bize saldırıyor. PKK sadece bizle değil, Barzani ile de savaşıyor. Biz Irak’a diyoruz, bu örgüt yıllardır sizin komşunuza saldırıyor ve siz bir şey yapmıyorsunuz ve ya yapamıyorsunuz. Tezkere de bu yüzden çıktı. Sonra Irak’tan sanki bu ilkmiş gibi açıklamalar geldi. Siz orada gereğini yapın. PKK ve DAEŞ’i bertaraf edin Türkiye’nin tezkereye ihtiyacı kalmayacak.” cümlelerine yer verdi.

Musul operasyonu hakkında da, ”Hava operasyonu ile ilgili hazırlıklar yapıldı. Bizim burada birinci önceliğimiz DAEŞ’in temizlenmesi. Bir diğer ise sonrası. 2003 ‘de yapılan hatalar ve Amerikan işgali DAEŞ’i Irak’ta icat etti ve tüm dünyanın başına bela etti. bugün Musul Operasyonu’nda aynı hatalar yapılırsa başka canavarlar ortaya çıkar. Yapılan operasyonlar Irak’ın dinamiklerine uygun olmalıdır. Şimdi bize diyebilirler ki Musul’dan size ne. Bu bizi de etkiliyor. Biz Musul’da yaşananlara sessiz kalabilir miyiz? Suriye meselesini gördük.” dedi.

Son olarak da, ”Bölgemize bakın. Bugün Suriye’yi kim yönetiyor? Aynı şekilde Irak. Devlet dışı aktörler siyasi süreçleri belirliyor. Yemen ve Lübnan da öyle. Bölgede ciddi bir yönetilemezlik bir sorunu var. Bu konu ile ilgili tezler Türkiye’nin bölgede aktif olmasını istemeyenlerin dile getirdikleri. Tek istedikleri Türkiye bölgede söz sahibi olmasın. Türkiye’nin bölgedeki pozitif etkisini negatife çevirmek isteyenler yine aynı. Türkiye dışarıda dursun denildiği zaman hangi aktörlerin oraya girmesi için zemin hazırlanıyor, ona da bakmak lazım.” şeklinde konuştu.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER