SON DAKİKA

BIST100
93.616
0,34%
DOLAR
5,3440
-0,06%
EURO
6,1041
0,55%
ALTIN
210,04
0,70%

Cumhurbaşkanı’ndan sağlık açıklamaları

Cumhurbaşkanı’ndan sağlık açıklamaları
Bu haber 20 Ekim 2016 - 10:29 'de eklendi ve 330 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir ve Kocaeli şehir hastaneleri proje finansman töreninde konuştu. Sağlık sektörüne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Cümlelerine, ”2005 yılından itibaren yasal ve bürokratik altyapısını kurmaya başladığımız şehir hastaneleri için yasa çıkarmak zorunda bile kaldık. Şu anda Türkiye’nin farklı bölgelerinde 21 şehir hastanesinin ihalesi yapıldı veya sözleşmesi imzalandı. Bu projeler 9 bin metrekarenin üzerine kapalı alana ve 30 bini aşkın yatak kapasitesi aşkın hastanenin inşasını içeriyor. Toplamda 41 bin yatağa, 30 milyar lira yatırım bedelli 29 projeyi hayata geçireceğiz.” sözleriyle başladı.

Kocaeli şehir hastanesi hakkında da, ”2019 yılına kadar bütün hastanelerimizi hizmete almayı planlıyoruz. Biz öyle hastaneler inşa edelim ki buralarda vatandaşım hastaneye girdiği zaman hastanenin içinde, dışarıda, sedyelerin üzerinde dolaşmasın. Çocukluğumuzda hastanlere gittiğimiz zaman sedyelerle bir binadan başka binaya… Sabah doktor muayene ediyor, sonra başka binaya geçiyorsunuz. Artık bu böyle devam edemez, bitmesi lazım. Girdiği zaman her şey bitmiş olarak vatandaşım çıkmalı. Bu birçok hastanede başarıldı, bunun devamını istiyoruz. Bugün burada İzmir ve Kocaeli gibi iki önemli şehrimizin şehir hastanelerinin 1,1 milyar dolarlık dış finansmanın 637 milyon dolarlık anlaşmanın imzalanmasına şahitlik edeceğiz. GE firmasının sözlerini tuttukları için teşekkür ediyorum. Kocaeli şehir hastanemiz bin 180 yatağa sahip olacak. 6 ayrı hastaneden teşekkül edecek. İzmir Bayraklı Hastanemiz de 6 ayrı bloktan oluşacak. Bu projeler de 2019 yılı bitmeden hizmete girer.” dedi.

2023 hedeflerini vurgulayan Erdoğan, ”Şehir hastaneleri, sağlık hizmetlerinin yükselmesini etkileyeceği şekilde, yatırımları hak eden projelerdir. Böylece geleceğin en önemli sektörlerinden biri olan Türkiye, sağlık alanında bölgesinde ve dünyada söz sahibi bir ülke konumuna yükseltecektir. Kamu ve özel sektör yatırımlarıyla çok güçlü bir sağlık altyapısı kurma konusunda kararlılıkla ilerliyoruz. Yılda yüzde 4-5 oranında artan doktor sayımız sağlık hizmetlerinin desteklendiğini gösteriyor. 141 bin doktorumuz varken, eğitim alan gençlerimizin sayısı 71 bindir. Bunları artırma gayretindeyiz. Farklı uygulamaları gündeme getirerek doktor yetiştirme konusunda çok daha gayretli olacağız. Yardımcı sağlık personeli olmak için eğitim görenlerin sayısı 100 binin üzerindedir. Türkiye 2023 hedeflerine ulaşmak için kararlı adımlar atmaktadır.” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER