SON DAKİKA

Cumhurbaşkanından Taşeron İşçilere Kadro Müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, taşeron işçilerle ilgili müjdeyi verdi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 450 bin taşerona tam kadro verilecek.

Cumhurbaşkanından Taşeron İşçilere Kadro Müjdesi
Bu haber 06 Aralık 2017 - 14:16 'de eklendi ve 90 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, taşeron işçilerle ilgili müjdeyi verdi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 450 bin taşerona tam kadro verilecek. Belediye ve il özel idarelerindeki taşeronda da aradan firmalar kaldırılacak. Taşeron işçiler çalıştıkları yerde istihdam edilecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısındaki taşeronlarla ilgili varilen kararı açıkladı. Konuşmasında, taşeron işçilere kadro müjdesini verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da, düzenlemenin ayrıntıları hakkında bilgi verdi.
Şartsız Tam Kadro
Bakan Sarıeroğlu, 900 nin taşeron işçi ile ilgili olarak, “Planımız çalışmanın Genel Kurul’da kabulü sonrasında 3 ay içerisinde kadroya geçişleri tamamlamak.” dedi. Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ise “Merkezi bütçeyle düzenlenen tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki 450 bin taşeron çalışan kardeşimize şartsız tam kadro veriyoruz.” yazarak haberin detaylarını paylaştı.
Geçici İşçiler, Sözleşmeli Çalışan Olacak
Bakan Sarıeroğlu, belediye ve il özel idarelerindeki taşeronlarla ilgili aradaki firmaları kaldıracaklarını ve belediye iştiraklerinde, belediye iktisadi teşekküllerinde daimi istihdamlarını sağlayacaklarını söyledi. 4C statüsünde çalışan 25 bin kişinin 4B statüsüne geçiş talebinin değerlendirmeye alındığını ve çalışmaların olumlu yönde devam ettiğini belirten Sarıeroğlu, böylece geçici işçiler, sözleşmeli çalışan olacaklar dedi. Yapılan çalışmadan mevsimlik işçiler de yararlanacak. Sarıeroğlu, “5 ay 29 gün çalışan bu kardeşlerimizin de çalışma sürelerini en fazla limit olan 4 aya kadar uzatma imkanı getirdik. Toplam 900 bin işçi kardeşimizi ilgilendiren önemli bir çalışma bu” şeklinde konuştu.
Bu Meseleyi Kökten Çözmüş Olacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan, taşeron işçilerle ilgili olarak yapılan yeni düzenleme için, “Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçimiz, çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecekler. Böylece kamuoyunda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz. Kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor.” dedi. Sendikalar ise yapılan düzenlemeden memnun. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Müjdeyi çok kıymetli görüyorum. Bu, kamuoyunda memnuniyetle karşılanacaktır” derken, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da, düzenlemeyle kamuoyunu yakından ilgilendiren çok önemli bir konuya ciddi çözüm getirildiğini görüyoruz” dedi.
Çalışanların Mali ve Sosyal Hakları Nasıl Olacak
Bakan Sarıeroğlu, çalışanların mali ve sosyal hakları ile ilgili bir değişik olup olmayacağı konusunda, “Şimdi çalışma hayatımızın şu anda hâlihazırda işleyen bir yapısı var zaten, taşerondaki kardeşlerimizi biz geçmişte yaptığımız yasal düzenlemeyle sendikal örgütlülük konusunda bir özgürlüğe kavuşturmuştuk, toplu sözleşmeler gerçekleştiriyordu. Şimdi bu süreçler, şimdi oturacağız sendikalarımızla da konuşacağız; hâlihazırda yürüyen sözleşmelerimiz var, henüz yeni bağıtlanmış sözleşmelerimiz var. Bütün işçi kardeşlerimiz bu sözleşmeleriyle mevcut şekilleriyle geçiş sağlayacaklar, bununla ilgili de önümüzdeki günlerde gerekli önce bir yasal düzenlememizi yapacağız ve gerekli düzenlemelerden sonra da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Mevcut şartlarıyla geçecekler.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
porno izle