SON DAKİKA

BIST100
93.287
0,62%
DOLAR
5,4718
-0,14%
EURO
6,2074
0,33%
ALTIN
213,81
0,98%

Cumhuriyet gazetesi yöneticilerine operasyon: 11 gözaltı

Cumhuriyet gazetesi yöneticilerine operasyon: 11 gözaltı
Bu haber 31 Ekim 2016 - 11:26 'de eklendi ve 280 kez görüntülendi.

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu gözaltında alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarından toplam 11 kişi gözaltına alındı.

sabuncu

TCK’nın 220/6. maddesi uyarınca “FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan yürütülen soruşturmada Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve yazar Güray Öz’ün de bulunduğu 11 kişi gözaltı kararı alındı.

Polis ekiplerince gerçekleştirilen aramalar sonunda Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay, avukat Bülent Utku, yazarlar Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, Güray Öz, Hakan Kara, karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik ve Bülent Yener gözaltına alındı.

Bu arada gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar hakkında, ‘terör örgütü üyesi olmamakla birlikte terör örgütü adına faaliyette bulunmak’ suçundan yakalama kararı çıkarıldı.

s-b1382a7d975cb2983dd8c6cd37855c10896891ec

Öte yandan gazetenin imtiyaz sahibi olan Cumhuriyet Vakfı yöneticileri hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 220/6. maddesinde yer alan, ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ ve TCK’nın 220/8. maddesinde belirtilen ‘örgütün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek ve övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propaganda yapmak’ suçlarından, belirtilen örgütler adına suç işledikleri yönünde kuvvetli suç, şüphe ve delillere ulaşıldığı aktarılan kararda, şüpheli Dündar’ın da söz konusu soruşturmanın önemli şüphelilerinden biri olduğu kaydedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmaya yöneyik yaptığı açıklamada, Cumhuriyet gazetesinin ve gazetenin imtiyaz sahibi konumundaki vakıf yöneticileri hattında PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütlerine arka çıktıklarına, 2 Nisan 2013 tarihli yönetim kurulu toplantısında alınan vakıf üyeliğine seçim kararının usulsüz olduğuna, 15 Temmuz darbe girişiminden kısa bir süre önce darbe meşrulaştırıcı yayınlar yapıldığına dair iddia ve tespitler üzerine, ‘FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçlarından bir kısım şüpheliler hakkında 18 Ağustos’ta soruşturma başlatıldığı dile getirildi.

Soruşturma kapsamında alınan MASAK ve Vakıflar Genel Müdürlüğü bilirkişi raporları doğrultusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunun talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinden şüpheliler hakkında arama ve gözaltı kararı alındığı, soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER