SON DAKİKA

BIST100
117.110
0,00%
DOLAR
3,9669
0,82%
EURO
4,8949
1,03%
ALTIN
168,16
0,42%

Darbe Komisyonu görevini tamamladı

Darbe Komisyonu görevini tamamladı
Bu haber 04 Ocak 2017 - 11:55 'de eklendi ve 308 kez görüntülendi.

15 Temmuz FETÖ darbe girişimini araştırmak için görevlendirilen Darbe Komisyonu görevini tamamladı.

TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun görevi tamamlandı. Darbe girişimi ile ilgili alt komisyon kurulmayacağı açıklandı.

Darbe Komisyonu Başkanı Reşat Petek, komisyon raporundan ön bilgileri paylaştı:

-Elde edilen ve edilemeyen bilgiler var.
-142 saat 22 dakika toplantılar gerçekleştirildi.
-Toplam 141 kişinin bilgisine başvurduk.
-Komisyon olarak önemli bilgilere birinci elden ulaşmış olduk.

GAZİLER DİNLENDİ 

Başkan Petek, “51 kahramanımızı şehit verdiğimiz Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı ziyaret ettik. Orada 7 kişiyi dinledik. TÜRKSAT’ta son derece önemli çalışmalar yaptık. Atatürk Havalimanı’nı ziyaret ettik, olayın tanıklarından bilgi aldık. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’müzü ziyaret ettik. 4 kişinin bilgisine başvurduk” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda 26 Temmuz’da 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulması kabul edilmişti.

“BUNLAR BİZİM ASKERİMİZ DEĞİL Mİ ANNE?”

15 Temmuz’da sembol isim olan 14 yaşındaki gazi Adviyye Gül İsmailoğlu’nu da ziyaret ettiklerin belirten Petek ” Anlattıkları önemliydi. İsmailoğlu, “Anneme sordum ‘bunlar bize silah sıkmaz değil mi? Korkutmak için plastik mermi sıkarlar en fazla değil mi? Bunlar bizim askerimiz değil mi?’ diye soru sordum” dedi. İsmailoğlu’nun annesine ‘kurtulursam bana gazi, ölürsem de şehit denecek değil mi?’ diye sorduğunu da öğrendik. Kendisi sol kolundan giren kurşunla ağır yaralandı” dedi.

“ORTAK İMZA İSTİYORUZ”

Komisyonun darbe girşimi raporu tamamlandığında kamuoyuna daha önemli bilgiler vereceklerini söyleyen Petek “Uzmanlarımız hazırlıklarını yapıyor. Raporun 4 partinin ortak imzasıyla çıkmasını istiyoruz. Tutanaklarda suç teşkil eden durumlarla ilgili savcılıklara başvurduk.” dedi.

MUHALEFETTEN ÖNERGE GELMEDİ

Darbe girişimini araştırırken şeffaf çalıştıklarını dile getiren Reşat Petek muhalefete de çok sert çıktı. Petek “Gelen bilgileri hemen paylaştık. Komisyon üyelerine belgeleri ulaştırdık. Bunları indirme zahmetine katlanmadan bazı vekiller eleştirilerde bulundu. ‘Sorulacak soruları hazırlayıp gönderin’ dedik. Bizim önümüze ‘şu soruyu da soralım’ şeklinde bir önerge muhalefetten gelmedi. Bu noktada haksız eleştiriler oldu. Marmaris’i turistik gezi olarak nitelediler. Yerinde inceledik.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER