SON DAKİKA

BIST100
94.748
0,00%
DOLAR
5,9218
0,10%
EURO
6,8778
-0,07%
ALTIN
232,95
-0,22%

DEAŞ, El-Bab’ı terk eden sivilleri vurdu

DEAŞ, El-Bab’ı terk eden sivilleri vurdu
Bu haber 26 Aralık 2016 - 10:59 'de eklendi ve 272 kez görüntülendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), DEAŞ’ın El-Bab’ı terk eden sivillere yönelik saldırı düzenlediğini duyurdu. Saldırı sonucu 30 üzerinde sivilin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden sabah saatlerinde yapılan açıklamada dün El Bab ilçe merkezinden ayrılmakta olan sivillere DEAŞ’lı teröristler saldırdığı aktarıldı. Açaklamada en az 30 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi. Açıklamada ayrıca 74 el yapımı patlayıcının ise imha edildiği dile getirildi.

Fırat Kalkanı Harekâtı’nın 125. gününde, DEAŞ terör örgütünün, El Bab’ı terk etmeye çalışan sivillerin engellenmesine yönelik düzenlediği mayın/EYP’li saldırıda en az 30 sivilin öldüğünü ve çok sayıda sivilin de yaralandığını ifade edildi.

Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grupları tarafından, havadan ve karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Bab’ın kontrol altına alınmasına yönelik harekâtın başarı ile devam ettiğini kaydetti. Açıklamada, gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 2 muhalifin yaralandığı ve hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 113 DEAŞ terör örgütü hedefinin imha edildiği duyuruldu. DEAŞ terör örgütünün, El Bab ilçe merkezinden kaçmaya çalışan sivillerin engellenmesine yönelik düzenlediği mayın/EYP’li saldırıda ise en az 30 sivilin öldüğü ve çok sayıda sivilin de yaralandığı aktarıldı.

Bu arada istihbarat, keşif, gözetleme vasıtaları ile elde edilen bilgiler, telsiz görüşmeleri ve alınan duyumlarda DEAŞ’ın sivilleri tehdit ederek El Bab meskûn mahallinde kalmaya zorladığı, yol ve sokaklara barikatlar kurarak çıkışları engellediği, el yapımı patlayıcı ve mayın kullanarak tuzak kurduğu açıklandı.

Öte yandan yalnızca düzenli ordu birliklerinin kullandığı RDX türü patlayıcıları evlerin kapı önlerine belirli istikametlerde yerleştirdikleri ve evlerin duvarlarında delikler açarak silah mevzii haline getirdikleri dile getirildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER