SON DAKİKA

BIST100
95.595
0,89%
DOLAR
5,9196
0,06%
EURO
6,8709
-0,17%
ALTIN
231,69
-0,53%

DEAŞ’a büyük darbe

DEAŞ’a büyük darbe
Bu haber 22 Aralık 2016 - 17:44 'de eklendi ve 258 kez görüntülendi.

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarda bugüne kadar 1005 DEAŞ’lı teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Sınır ötesi gerçekleştirilen operasyonlar hakkında bilgi veren Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Bugüne kadar Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında DEAŞ terör örgütünden 1005 terörist etkisiz hale getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Fikri Işık, ayrıca DEAŞ’a ait 4 tank, 29 havan, 41’i silahlı 97 araç, 621 bina ve 61 savunma mevzii, 28 komuta merkezi, 17 cephanelik imha edilmiş, 11 bombalı aracın etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

Işık, “PKK/PYD/YPG teröristlerinin 299’u etkisiz hale getirilmiştir. Bu operasyonlar sırasında PKK/PYD/YPG’ye ait 14 bina, 4 savunma mevzii, 5 araç ve 1 Drone da imha edilmiştir” şeklinde konuştu.

TBMM Genel Kurulu’nda bilgilendirmelerde bulunan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, DEAŞ, gerek PKK/PYD/YPG’nin terör saldırıları nedeniyle yüzlerce vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “Bu terör saldırılarına karşı gerekli tedbirleri almak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, Hükümetimizin en önemli önceliğidir” diye konuştu.

SADECE DEAŞ DEĞİL PKK/PYD/YPG İLE DE MÜCADELE EDİYORUZ

Fikri Işık, sadece DEAŞ’a karşı değil, DEAŞ’la mücadele ettiğini ileri sürerek, bazı üçüncü ülkelerden silah ve mühimmat temin eden PKK/PYD/YPG’ye karşı da bir büyük mücadele verdiklerini söyledi. Işık, şöyle konuştu: “Üstelik, bu terör şebekesi, uluslararası toplumun DEAŞ ile mücadelede yetersiz kalmasından veya isteksizliğinden yararlanarak, sanki DEAŞ’a karşı arazide mücadele edebilecek tek aktör olduğu iddiasındaydı. Bu şekilde elde ettiği destek sayesinde, Suriye’nin kuzeyinde toprak kazanma hevesine ve kontrolündeki kantonları birleştirme hayaline kapılmıştı”

Genel Kurulda Işık vekillere şu bilgileri verdi: “DEAŞ teröründen ve diğer terör örgütlerinden arındırıldıkça bu bölgeye dönüşlerin başladığını biliyoruz. Cerablus, Er Rai ve DEAŞ açısından büyük sembolik önem taşıyan Dabık’ın kurtarılması gerçekten önemlidir. Böylece, 2 bin kilometrekare civarında bir alan teröristlerden temizlenmiş, 225 meskun mahal özgürleştirilmiştir.

Bugüne kadar Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında DEAŞ terör örgütünden 1005 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca DEAŞ’a ait 4 tank, 29 havan, 41’i silahlı 97 araç, 621 bina ve 61 savunma mevzii, 28 komuta merkezi, 17 cephanelik imha edilmiş, 11 bombalı araç tesirsiz hale getirilmiştir. Bir yandan DEAŞ’a karşı mücadele ederken, diğer yandan da bölgedeki PKK/PYD/YPG unsurlarıyla da mücadele edilmesi gereklidir. PKK/PYD/YPG teröristlerinin 299’u etkisiz hale getirilmiştir. Bu operasyonlar sırasında PKK/PYD/YPG’ye ait 14 bina, 4 savunma mevzii, 5 araç ve 1 Drone da imha edilmiştir”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER