SON DAKİKA

BIST100
97.988
1,94%
DOLAR
6,2981
1,66%
EURO
7,4058
1,24%
ALTIN
242,70
0,84%

Dil yeterliliği sınavı geliyor

Dil yeterliliği sınavı geliyor
Bu haber 27 Ocak 2017 - 16:35 'de eklendi ve 257 kez görüntülendi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), dil yeterliliğini belirlemeye yönelik Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) getiriyor.

Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklama yapan YÖK Başkanı Yekta Saraç, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olma hedefine ulaşabilmesinin ancak nitelikli bilgi üretimi ve insan faktörü ile mümkün olabileceğini söyledi. Saraç, “Bu amaca yönelik olarak yeni YÖK olarak yakın zamanda birçok yeni girişim başlattık. Bunların arasında yakın zamanda kamuoyu ile paylaşmış olduğumuz 100/2000 projesi (ülkemizin 100 öncelikli alanında 2 bin doktora insan kaynağı yetiştirilmesi), ihtisaslaşma odaklı bin araştırma görevlisi kadrosu gibi doktoralı insan kaynağının arttırılması projelerimiz yer almaktadır.

Yine geçtiğimiz yıl yeniden düzenlemesi yapılan doçentlik başvuru kriterleri de bu kapsamdaki girişimlerimizin arasındaydı. Başlatılan bu yeni girişimlerimiz akademide olumlu bir şekilde değerlendirilmiş olmakla birlikte doktora öğrenci ve doçentlik başvuru süreçlerinde en önemli istek her iki süreçlerin de baraj niteliğinde olan dil sınavı sürecinin iyileştirilmesi yönünde oldu” şeklinde konuştu.

SINAVIN İLKİ 5 MART’TA

YÖKDİL sınavı için YÖK tarafından başlatılan bu çalışmada sınav sorularının hazırlanması süreci dil yetkinliği konusunda deneyimli Ankara Üniversitesi tarafından, sınavın organizasyonu ve uygulanması ise Anadolu Üniversitesi tarafından yürütüleceğini dile getiren Yekta Saraç, “YÖKDiL sınavı ilk kez 5 Mart 2017 tarihinde tek oturumda 30 ilimizde gerçekleştirilecektir. Bu dönem için sadece İngilizce alanında yapılacak sınav gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletilecektir ve yılda iki kez gerçekleştirilecektir” ifadelerini kullandı.

SINAV ÜCRETLİ

YÖKDİL ücretinin 75 TL olacığını belirten Saraç, sınava başta yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar, yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adayların katılabileceğini bildirdi.

Bu arada sınavın başarısı ilgili mevzuat düzenlemelerinde ve YDS sınavında uygulandığı gibi doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde ise en az 65 olması şartı mevcut.

Öte yandan sınavın YDS’yi etkilemeyeceği, her iki sınava da girebildiği gibi her iki sınavın da geçerliliği olacak. Adaylar, 30 Ocak 2017 tarihinden itibaren http://yokdil.yok.gov.tr adresinden yapılabilecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER