SON DAKİKA

BIST100
94.082
1,16%
DOLAR
4,7873
-0,38%
EURO
5,6244
0,38%
ALTIN
189,65
0,31%

Diziler ve arabalar Borsa’ya giriyor

Himmet Karadağ, popüler diziler ve köprüler dahil olmak üzere onların getirisini yatırımcıyla paylaşabilecekleri modeller üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Diziler ve arabalar Borsa’ya giriyor
Bu haber 19 Nisan 2017 - 18:30 'de eklendi ve 274 kez görüntülendi.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, popüler diziler ve köprüler dahil olmak üzere onların getirisini yatırımcıyla paylaşabilecekleri modeller üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Basın mensuplarıyla bir araya gelen Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ,Türkiye için önemli ve hayati bir referandumun yaşandığını belirterek, sonuçların ülke ve Borsa İstanbul için hayırlı ve uğurlu olması temennisinde dile getirdi.

Uzun süredir yeni ürünlerin sunulması, piyasaların derinleştirilmesi ve daha güzel yerlere gelmesi için çalıştıklarını dile getiren Himmet Karadağ, bu baharla birlikte bol bol yeni ürünler, yeni lansmanlar, yeni halka arzlar ve sermaye piyasasında yeni haberler konuşma dileğinde olduklarını aktardı.

GAYRİMENKUL SERTİFİKASI…

Karadağ, özellik itibarıyla dünyada da ilk olan gayrimenkul sertifikalarının borsada işlem görmeye başladığını anımsatarak, “Biraz hızlı da olduğu için yeteri kadar tanıtamadığımızı düşünüyoruz. Hem TOKİ hem de ilgili aracı kuruluşla bu haftadan başlamak üzere kapsamlı bir tanıtım ve bilgilendirme kampanyası başlatacağız” şeklinde konuştu.

Diğer alandaki çalışmalarını da bu haftadan itibaren duyurmaya devam edeceklerini anlatan Karadağ, “Birçok yeni ürün ve yeni lansmanda mutfak çalışması bitti. Hedefimiz mayıs ayından itibaren her hafta veya en az iki haftada bir yeni ürün ya da yeni lansmanla sermaye piyasalarına hareketlilik getirmek” ifadelerini kullandı.

BORSA’DA ARABA SATILACAK

Yatırımcılara borsaya yatırım yapma tavsiyesinde bulunan Karadağ, şu an Türk lirası bazında da dolar bazında da hisse senetlerinin çok ucuz olduğunu belirtti.

Himmet Karadağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Prestij projeleri satmak için çalışıyoruz. Popüler diziler ve köprüler dahil, onların getirisini yatırımcıyla paylaşabileceğimiz modelleri çalışıyoruz. Genelde tezgah üstü piyasalarda işlem gören özel sektörün Eurobond’larının önümüzdeki dönemde Borsa İstanbul’da işlem görmesini istiyoruz. Finansal modelleme, menkul kıymetlendirme doğru uygulandığında o kadar tatlı ürünlere dönüşüyor ki… Birkaç firmayla görüşüyoruz; borsada araba satacağız mesela. Aslında bono satacağız. Yani doğrudan bir ürünün finansmanında kullanılan bono satacağız. Ama bono o ürüne ucuz yolla dönüşebilir de olacak. Uygun firmayı yakaladığınızda çok hoş bir model.

Örneğin Türkiye’de üretilen bir otomobilin üretim projesinin maliyetine geliriyle beraber ortak olacaksınız. Dilerseniz sertifika o proje adıyla borsada alınıp satılacağı için ikinci el değer artışından yararlanacaksınız. Dilerseniz de Ar-Ge aşamasında gireceksiniz, üretime başladığında o araçtan indirimli alabileceksiniz. Daha üretim aşamasında böyle bir projeyi finansal ürüne, menkul kıymete dönüştüreceğiz. Menkul kıymet bono olacak aslında. Ama üretime başladığında araca dönüşebilir bir bono. Hisse senedine dönüşebilir tahvil gibi. Dünya uygulamalarına bakıyorum; hibrit alana daha çok kayma var. Yani düz hisse, düz bono değil de böyle modeller daha cazip oluyor. Otomobil sektöründe böyle bir görüşmemiz var. Başka sektörler de olabilir.”

DİZİLER DE BORSA’YA

Bu arada Karadağ, bu anlamda TRT’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dahil birkaç dizi için görüşmeler yaptıklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim satmamız için diyelim ki 40 bölüm bir hacim olması lazım. Diyelim ki A dizisi 2 yıllığına 40 bölümlük diziyi, kanalla bölüm başına 2 milyon liraya anlaşıyor. 2 yıllık hibrit bono gibi düşünelim; 80 milyon lira. Onun indirilmiş nakit akımı, yüzde 50’sini satsak, 40 milyon liralık büyüklük yapıyor. Onu alan yatırımcı vade sonunda, bir, o sabit getiriyi alacak; iki, belki reyting veya yurtdışı satışa duyarlı bir gelir dilimi de koyacağız oraya. Atıyorum; yüzde 10 artı reytinge duyarlı bir gelir elde etmiş olacaksınız diziden. Modelleme çok güzel. Ama o modellemeyi biraz daha öngörülebilir kılmaya çalışıyoruz. Orada getirisi garanti bir gelir akımı var. Bir şekilde finansal tüketiciye hem popüler hem riski az ve iyi getirinin olduğu ürünleri yakalayacağız”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER