SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Doğalgazı olmayan illere müjde

Doğalgazı olmayan illere müjde
Bu haber 23 Aralık 2016 - 18:34 'de eklendi ve 366 kez görüntülendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, doğalgaz bulunmayan illere müjdeyi verdi. Berat Albayrak, “Doğalgazın ulaşmadığı il kalmayacak” dedi.

Etki Liman İşletmeleri’ne ait yüzer terminal iskele sahasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törende yer alan Eneji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, hizmete açılan tesisin 6 ay gibi kısa bir sürede devreye alındığını ve Türkiye’nin enerji arz güvenliği açısından kritik bir yatırım olduğunu dile getirdi.

Albayrak, Türkiye’nin enerji alanında yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmenin yanı sıra kazan-kazan ilkesine dayalı ve hem bölge hem de küresel barışa katkı sağlayacak projelere destek verdiğine işaret etti.

MİLLİ PARAYA GEÇİŞ İÇİN MUTABIK KALDIK

Bakan Albayrak, sözlerine şöyle devam etti: “TANAP bunun yansıması. Türk Akımı projesi 3 kriterimizi de net bir şekilde karşılıyor. Türk Akımı ve TANAP’a nasıl bakıyorsak, Doğu Akdeniz gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasına da aynı şekilde bakıyoruz. Ayrıca, milli para ile ticaret yapmak için düğmeye bastık. Sayın Başbakanımız ile son Rusya ziyaretinde bunun ilk adımı olarak gaz ticaretine de milli paraya geçiş için mutabık kaldık. Sayın Cumhurbaşkanım, kararlı duruş birilerini rahatsız etse de sizin liderliğinizde hedeflere kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz.”

Söz konusu proje sayesinde LNG’de artan rekabetten faydalanarak enerji maliyetlerinin de düşmesini gerçekleştirdiklerini ifade eden Berat Albayrak, her yere doğalgaz ulaşacağı müjdesini de verdi.

Albayrak, hizmede giren tesisin toplamda, 85 milyon metreküp depolama ve günde azami 20 milyon metreküp sisteme gaz basma kapasitesi olduğunun altını çizerek, santralin yıllık 2.5 milyar metreküp kapasiteyle herhangi bir kesintiye karşı güvenlik sağladığını vurguladı.

Türkiye’nin bu şekilde yeni yatırımlara devam edeceğine de değinen Albayrak, “Bununla yetinmiyoruz. Buna ilaveten, bu kez BOTAŞ’ın günlük 20 milyon metreküp kapasiteye sahip ikinci yüzer LNG projesi için düğmeye bastık. Yeni yatırımlarla sisteme verilebilen LNG kapasitesi günlük 107 milyon metreküpe çıkacak. Bu, iki yıllık yatırımın ardından (LNG kapasitesinde) 3 katından fazlası bir artış anlamına geliyor. Sadece 2016’da attığımız adımlarla LNG kapasitesini yüzde 90’lık bir artışla 34 milyon metreküpten 64 milyon metreküpe yükselttik. Doğalgaz dağıtımında da şu an 78 kente ulaşıldı. 2017’de Şırnak ile 2018’de Artvin ve Hakkari’nin de doğalgaza kavuşmasıyla gazın ulaşmadığı il kalmayacak” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER