SON DAKİKA

BIST100
96.455
-1,03%
DOLAR
5,6465
0,19%
EURO
6,5107
0,64%
ALTIN
223,24
0,47%

Dolardaki oynaklık gelecek günlerde de devam edecek

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, dolar dalgalanmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, bu sürecin Türkiye'ye yansımayacağını söyledi.

Dolardaki oynaklık gelecek günlerde de devam edecek
Bu haber 25 Mayıs 2017 - 18:12 'de eklendi ve 168 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, dolardaki oynaklığın gelecek günlerde de devam edeceğini ancak Türkiye’ye yansımayacağını söyledi.

Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, “Oynaklığın gelişmekte olan ülkelere fazla yansımayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Cemil Ertem, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) haziran ayında faiz artırımı ihtimalini değerlendirdi. “Fed’den haziranda bir faiz artırımı gelse bile bunun Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere volatilite olarak çok yansımayacağını düşünüyorum, bana şu andaki seviyeler korunacak gibi geliyor” diyen Cemil Ertem, “Dolardaki oynaklığın önümüzdeki günlerde de devam edeceğini ama bunun gelişmekte olan ülkelere fazla yansımayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Kredi Garanti Fonunın (KGF) işleyişine ilişkin de konuşan Cemil Ertem, “KGF’nin ilerleyen günlerde uluslararası saygın kurumlarla işbirliği söz konusu olabilir. Fon hisseleri belki uluslararası piyasalarda işlem görecek bir yapı olacak” diye konuştu.

Cemil Ertem, KGF kredilerinin piyasaya girmesi ile çok ciddi bir kredi iştahı olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “KGF’nin meduat faizlerini yükselttiği konuşuluyor, evet böyle bir taraf var. Bankacılık, mevduat toplama yarışını faiz üzerinden yapmamalıdır, rekabet bu şekilde olmamalıdır. Bankacılık sektörünün faizler konusunda daha dikkatli hareket etmesi lazım” dedi ve ekledi: “KGF uygulaması iddia edilenenin tam aksine banka aktiflerini düzeltiyor”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER