SON DAKİKA

BIST100
92.548
1,21%
DOLAR
5,4955
0,47%
EURO
6,1853
0,57%
ALTIN
211,77
0,22%

Dolar/TL 3.5 seviyesinin altını görebilir

Dolar/TL 3.5 seviyesinin altını görebilir
Bu haber 21 Nisan 2017 - 12:02 'de eklendi ve 185 kez görüntülendi.

Uluslararası uzmanlar, Türk Lirası’nın (TL) yükselişinin devamını beklerken, Dolar/TL seviyesinin 3.5’in altını görebileceğini dile getirdi.

Uluslararası piyasalarda referandumun ardından TL’nin yükselişine devam edeceği yönünde beklenti var. Deutsche Bank’ın Londra’daki merkezinde çalışan Gelişen Piyasalar Ekonomisti ve Döviz Stratejisti Gautam Kalani, “Yakın vadede Türk lirasında artışın devam etmesini bekliyoruz. Referandumun hemen ardından lirada fazla bir tepki görmemiştik. Son bir iki gündür bu hareketi görüyoruz. Yakın vadede Türk lirasındaki artışın devam etme potansiyeli mevcut” şeklinde konuştu.

TÜRK LİRASI HALEN UCUZ SEVİYEDE KONUMLANMIŞ DURUMDA

Kalani, referandum gibi kilit önemdeki bir sürecin geride bırakıldığını belirterek, “Türk lirası halen ucuz seviyede konumlanmış durumda. Önümüzdeki üç ay içerisinde Türk lirasının yüzde 3-4 değer kazanabileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Referandumdan çıkan sonucun erken seçim beklentisinin azalmasına neden olduğunu belirten Oxford Economics’in kıdemli ekonomisti Nafez Zouk, “Türk lirasında değer artışının devam etmesi mümkün” şeklinde konuştu.

Zouk, hükümetin 2019 yılına kadarki süreçte ekonomik reformlar konusunda kararlılığını ortaya koyması halinde Türk lirasının yıl sonuna kadar ABD doları karşısında 3,5 seviyesinin altını görebileceği öngörüsünde bulunurken, Bluebay Varlık Yönetimi’nin Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash da “Türk lirası hala reel efektif kur oranı itibarıyla ucuz. Türk lirasının pozisyonlanmasını olumlu görüyorum.Türkiye hala çift haneli kazanç sunuyor. Gelişen piyasalara bakıldığında bu nadir görülen bir durum” diye konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER