SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Domates dibi gördü

Domates fiyatları dibi gördü. Antalya'nın önemli üretim merkezlerinden Demre ilçesinde üretilen domatesin kilosu 6-7 kuruştan satılıyor.

Domates dibi gördü
Bu haber 07 Haziran 2017 - 16:11 'de eklendi ve 162 kez görüntülendi.

Domates fiyatları dibi gördü. Antalya’nın önemli üretim merkezlerinden Demre ilçesinde üretilen domatesin kilosu 6-7 kuruştan satılıyor.

Domates yok fiyatına fabrikaya gidiyor

Türkiye’nin en önemli domates üretim merkezlerinden birisi olan Antalya’nın Demre ilçesinde tarihte bir ilk yaşanıyor. Üretimin fazla olması ve kış aylarında fiyatlar üzerinde yapılan manipülasyonlar sonucunda Demre’de üretilen domatesin kilosu 6 kuruşa kadar düştü. Çiftçiler 6 kuruşa düşen domatese alıcı bulamazken tırlara yüklenen yüzlerce kasa domates salça olmak üzere fabrikanın yolunu tuttu. Ancak çiftçiler 1 kasa domatesi 80 kuruşa vermek zorunda kaldıkları için evlerine ekmek götürememekten şikayet etti.

“Çiftçi emeğini çıkaramıyor”

Konuyla ilgili açıklama yapan Demre Komisyoncular Derneği Başkanı Fahri Duran, hayat pahalılığının suçlusunun domates olduğu iddialarının ardından domatesin bugün kilosunun 6-7 kuruşa kadar düştüğünü ancak alıcı bulamadığını söyledi. Domates fiyatlarındaki manipülasyonu sert bir dille eleştiren Duran “Sert geçen kış nedeniyle bir ay süreyle yükselen domates fiyatları karşısında ülkede bir fırtına koparıldı. Hayat pahalılığının suçlusu olarak domates gösterildi. bugün domatesin kilo fiyatı sadece 6-7 kuruşa kadar düştü. Yetkililer ve basın organları bunu da görsün. Allah aşkına 1 kilo domates 6-7 kuruş olur mu? Çiftçi evine ekmek götürmek için sandığını sadece 80 kuruşa topluyor ve Tırlara yüklüyor. Belki Tırın bulunduğu alana getirdiği mazot parasını, toplam emeğini bile çıkaramıyor. Buyursunlar bunu da görsünler” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER