SON DAKİKA

BIST100
94.748
0,32%
DOLAR
5,9263
-2,48%
EURO
6,8769
-1,81%
ALTIN
233,00
-0,20%

Domates fiyatlarına neler oluyor?

Rusya'nın domates için aldığı karar sebebiyle düşüşe geçen domates fiyatları, sert geçen kışın etkisiyle üretimin azalmasıyla bu yıl ise yükselişe geçti.

Domates fiyatlarına neler oluyor?
Bu haber 05 Mayıs 2017 - 16:50 'de eklendi ve 199 kez görüntülendi.

Rusya’nın domates için aldığı karar sebebiyle düşüşe geçen domates fiyatları, sert geçen kışın etkisiyle üretimin azalmasıyla bu yıl ise yükselişe geçti.

Antalya Ziraat Odası tarafından yapılan açıklamada, mart ve nisan aylarında hava sıcaklıkları mevsim normallerinin altında olduğu için seralarda ikinci ekim mahsulün olgunlaşmadığını, bunun da üretime yansıdığı bildirildi.

YENİ ÜRÜNLERLE BİRLİKTE FİYATLAR YENİDEN DÜŞER

Oda Başkanı Nazif Alp tarafından yapılan açıklamada, pazara yeterli miktarda ürün girmeyince domatesin zam şampiyonu olduğu kaydederken, “Yeni ürünler pazara girer, fiyatlar da düşmeye başlar” dedi.

Nazif Alp, ürünün para etmesinin önemli olduğunu, fakat tüketicilerin de düşünülmesi gerektiğini aktararak, “Halde domates fiyatları kilogram başına ortalama 5 lira. Büyük şehirlerde market raflarına girene kadar 10 lira oluyor. Tabi ki 10 lira olmasın. Tüketici de haklı, onların alabileceği düzeyde olmalı fiyatlar ki üretici de üretmeye devam etsin. Onlar tüketecek ki biz satacağız. Fiyatlar yüksek seyrederse kilogramla alınan ürün taneyle alınmaya başlar. Biz böyle olmasını istemeyiz fakat şu anda üreticinin ancak yüzde 10’u Antalya Hali’ne domates götürebiliyor. Onlar da büyük üreticiler, kışın serasını yakabilenler ürün üretti. Küçük üretici üretim yapamadı. Domateste fiyat yüksekliği ürün azlığından kaynaklanıyor, yeni üretim çıkmak üzere, 10-15 gün sonra fiyatlar inmeye başlar” şeklinde konuştu.

RUSYA DÜŞÜRDÜ SOĞUKLAR ARTTIRDI

Alp, Rusya’nın koyduğu ithalat yasağının bir an önce kalkmasını ümit ettiklerini belirterek, “Domatesin en iyisini biz üretiriz. Rusya yasağı kalksaydı çok iyi olurdu. İddia ediyorum Antalya Rusya’nın tüm domates ihtiyacını karşılayabilir. Umarım büyüklerimiz bu işi çözer” ifadelerini kullandı.

Seracı Ramazan Yaldız da ürün fiyatlarını iç ve dış ticaretin çok etkilediğini ifade ederek, “Rusya’ya ihracatın durmasının geçen sene çok sıkıntısını çektik. Geçen sene domatesi kilogramı 20-30 kuruşlara sattık, bazen satamadık çöpe dökmek zorunda kaldık” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER