SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Domateste kısıtlamalara rağmen yüzde 44 artış

Rusya'nın Türk tarım ürünlerine yönelik kısıtlamaları devam ettiği halde yaş sebze meyve ihracatında yüzde 44 artış gerçekleşti.

Domateste kısıtlamalara rağmen yüzde 44 artış
Bu haber 21 Nisan 2017 - 16:22 'de eklendi ve 160 kez görüntülendi.

Rusya’nın Türk tarım ürünlerine yönelik kısıtlamaları devam ettiği halde yaş sebze meyve ihracatında yüzde 44 artış gerçekleşti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz’den yılın başından bu yana yapılan ihracatın 500 milyon doları aştığını dile getirdi.

Başkan Mustafa Satıcı, ihracatta 2017 için koydukları 1,6 milyar dolar hedefini, yıl sonunda aşacaklarını belirterek, bölgelerinden yapılan yaş sebze meyve ihracatının, 2017 başından bu zamana kadar geçen süreçte, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 24 arttığını kaydetti.

Son yıllarda dünyada, özellikle bulundukları coğrafyada ticaret yapmanın zorlaştığını dile getiren Satıcı, ” Bu ortamda ülke ve bölge ihracatımızın artmış olması büyük bir başarı. Rusya’nın uyguladığı kısıtlamaların mayısta kaldırılabileceği yönündeki açıklamalar bizleri heyecanlandırıyor. Mayıs içinde bu durum gerçekleşirse bölge ihracatına büyük katkısı olur” ifadelerini kullandı.

RUSYA PAZARINI KAYBETMEK İSTEMİYORUZ

Mustafa Satıcı, halihazırda B planları olduğunu ancak Rusya pazarını kaybetmek istemediklerini söyledi. Bölge ihracatının son 10 yılda istikrarlı bir şekilde arttığını vurgulayan Satıcı, en çok yaş sebze meyve ve mermer dış satımı yaptıklarını kaydetti.

Satıcı, yaş sebze meyve ihracatının 153 milyon dolara yükseldiğini, madencilik sektörünün ihracatının ise 123 milyon doları aştığını belirtti. Satıcı, bu sektörleri kimyevi maddeler ve mamuller, ağaç-orman ürünleri, demir ve demir dışı metallerin izlediğini aktardı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER