SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

“Dünya ekonomisinde Türkiye önemli bir aktör haline geldi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taj Palace New Delhi Otel'de gerçekleştirilen Türkiye-Hindistan İş Forumu'nda konuştu.

“Dünya ekonomisinde Türkiye önemli bir aktör haline geldi”
Bu haber 01 Mayıs 2017 - 11:20 'de eklendi ve 143 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye – Hindistan İş Forumu’nda konuştu. Türkiye’nin, genç ve nitelikli iş gücü, büyük iş pazarı, disiplinli finans sektörü, gelişmiş altyapısı, rekabetçi özel sektörüne sahip olduğunu belirterek, “Bölgesinde ve dünyada ekonomik olarak önemli bir aktör haline geldi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taj Palace New Delhi Otel’de gerçekleştirilen Türkiye-Hindistan İş Forumu’nda konuştu.

BU BİR DÖNEMİN MİLADI OLACAK

Hindistan iş dünyası ile Türk iş dünyasının temsilcilerini bir araya getiren toplantının yeni bir dönemin miladı olacağına inandığını ifade eden Erdoğan, “Hindistan’ın bağımsızlığından itibaren ilişkilerimize hep dostluk ve iş birliği havası hakim olmuştur. Geldiğimiz noktada ekonomik iş birliğini derinleştirip bunu çeşitlendirerek artırmak istiyoruz. Bizim bu konuda kararlılığımız tamdır ve samimidir” şeklinde konuştu.

“TİCARET ÜZERİNDE KUR BASKISINI AZALTMALIYIZ”

Erdoğan, Türk şirketlerinin Hindistan’daki yatırımlarının 212 milyon, Hindistan firmalarının Türkiye’deki yatırımlarının ise 110 milyon Dolar olduğunu kaydederek, “Hem Türk hem de Hint firmalarının üçüncü ülkelerdeki kuruluşları aracılığıyla yaptıkları yatırımları dikkate aldığımızda bu rakamların çok daha yüksek olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, dünyanın 17’nci büyük ekonomisi olan Türkiye ile 7’nci büyük ekonomisi olan Hindistan’ın potansiyellerinin bu rakamların çok üzerinde olduğu bir gerçektir. Ülkemizde yatırım yapmak isteyen Hindistan firmalarına Yatırım Destek Ajansımız ve diğer kuruluşlarımız vasıtasıyla her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Türkiye, kendi pazarı yanında Avrupa, Orta Asya, Karadeniz bölgesi ve Ortadoğu başta olmak üzere geniş bir coğrafya içinde üretim ve ticaret üssü olmaya uygun bir konumdadır. Bu potansiyeli kullanabilmek için finans başta olmak üzere kritik sektörler ile gümrük ve vergi mevzuatı alanında gerekli alt yapıyı süratle kurmamız gerekiyor. Aynı şekilde ticaretimiz üzerindeki kur baskısını azaltmalıyız. Yani bununla kendi milli paralarımızla karşılıklı olarak ithalat ve ihracatı yapabiliriz. Bu konuda ilgili birimlerimizin görüşmesinde fayda var” diye konuştu.

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR AKTÖR

Türkiye’nin genç ve nitelikli iş gücüne sahip olduğunu aktaran Erdoğan, “Büyük iş pazarı, disiplinli finans sektörü, gelişmiş altyapısı, rekabetçi özel sektörü ile bölgesinde ve dünyada ekonomik olarak önemli bir aktör haline geldi” dedi.

HİNDİSTAN’I TAKDİRLE TAKİP EDİYORUZ

Erdoğan, G-20’da Türkiye ile birlikte yer alan Hindistan’ın dünyanın en büyük demokrasilerinden ve en büyük, en hızlı büyüyen serbest pazar ekonomilerinden biri olduğunu belirterek, ülkenin Hindistan Başbakanı Modi önderliğinde yüksek teknoloji, bilgisayar yazılımı ve uzay endüstrisinde önemli mesafeler katettiğini ve Türkiye olarak bu gelişmeleri takdirle takip ettiklerini ifade etti.

TEKNOLOJİ ALANINDA İŞBİRLİĞİ

Bu alanlarda Hindistan ile iş birliğini geliştirmeyi arzuladıklarını, iki ülke ekonomilerinin de birbirini tamamlayıcı nitelikte bulunduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan ve Türkiye’nin ortak yatırımlarla üçüncü ülke pazarlarına girebileceklerini vurguladı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER