SON DAKİKA

BIST100
90.108
-1,84%
DOLAR
5,3841
0,59%
EURO
6,1033
0,59%
ALTIN
215,34
0,61%

Dünyanın Geleneksel Mutfakları: İstanbul’da Buluşuyor!

Geleneksel mutfaklar, İstanbul’da Gastronomist 2017’de buluşuyor. Etkinliğe; İspanya, Fransa, İtalya, Çin, Azerbaycan, İsviçre’den ünlü şefler katılacak.

Dünyanın Geleneksel Mutfakları: İstanbul’da Buluşuyor!
Bu haber 20 Eylül 2017 - 18:05 'de eklendi ve 68 kez görüntülendi.

Geleneksel mutfaklar, İstanbul’da Gastronomist 2017’de  21 Eylül tarihinde buluşuyor. Etkinliğe; İspanya, Fransa, İtalya, Çin, Bosna Hersek, Avustralya, Hindistan, Azerbaycan, İsviçre’den ünlü şefler katılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önemli katkıları ve Fatih Belediyesi’nin ev sahipliğiyle yapılacak etkinlik, 21 – 24 Eylül’de Tarihi Yarımada’da gerçekleşecek. ‘Gastronomist 2017’, tamamen geleneksel mutfak kültürlerini kapsayacak  ve bu alanda Türkiye’deki ilk uluslararası organizasyonu olma özelliğine sahip. Dünya mutfaklarının temsil edileceği  etkinlikte, geleneksel mutfakları kültürleri yer alacak.

Gastronomist 2017 kapsamında Türkiye coğrafyasının kadim mutfak kültürünü yansıtan reçete sunumları, yemek sohbetleri, paneller ve çocuk atölyeleri yer alacak. Gastronomist 2017,  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Fatih Belediyesi,Gastronomi dünyasının önde gelen STK’ları Anadolu Halk Mutfağı Derneği, Mutfak Dostları Derneği ve Mutfak Magazin Dergisi katkılarıyla yapılıyor.

Ünlü Et Ustalarından Muhteşem Şov!

21 Eylül Perşembe günü 13.00’te Sultanahmet Meydanı’ndaki Anfi Tiyatro’da yapılacak açılışta; Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, ulusal ve uluslararası konuk şefler ve  gastronomi yazarları bulunacak. Dünyaca ünlü İtalyan kasap Dario Cecchini, Türkiye’nin et profesörü olarak tanınan Cüneyt Asan ve ünlü kıtaları aşmış Brezilyalı et ustası Andre Lima de Luca birlikte Sultanahmet Meydanı’nda muhteşem bir şov yapacak.

Bu özel şov için Türkiye’de ilk defa kurulacak 5 x 5 m büyüklüğünde bir odun fırınında tam bir dana pişirilecek olan Cüneyt Asan, Dario Cecchini ve Andre Lima de Luca katılımcılara lezzetli bir şov sunacak. Gastronomist 2017, 4 gün boyunca sürecek zengin programlara sahip.

 

Panelde: Duayenler Konuşacak!

Gazeteci ve yemek araştırmacısı Nedim Atilla moderatörlüğünde gerçekleştirilecek panellerde Ebru Baybara, Mehmet Gürs, Filiz Hösükoğlu, Sedat Nemli (Geleneksel Mutfaklar ve Turizme Etkileri); Nilhan Aras, Birol Uluşan, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uhri (Coğrafya Kaderdir); P. Mary Işın, Neptün Soyer, Ayfer Yavi (Geçmiş Geleceğin Atasıdır) gibi geleneksel mutfaklar ve turizm alanında kabul görmüş yetkin isimler olacak.

Etkinliğe; İspanya, Fransa, İsrail, Rusya, İtalya, Çin, Bosna Hersek, Avustralya, Kazan- Tataristan, Hindistan, Azerbaycan, İsviçre gibi birçok ülkeden ünlü şefler katılacak. Gastronomist 2017,  dünyanın önemli gastronomi yazarları, şeflerinden Greg Malouf, Anissa Helou, Sebastien Ripari, Michel Godet, Janna Gur, Maria Jose Sevilla, Alica Rios, Christian Plumail, Rizida Khusainova gibi isimleri “Gastronomik Paylaşımlar” başlıklı oturumlarda konuşacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER