SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

E-ticaret nedir ve ne gibi tedbirler getirildi?

Elektronik ortamda ticaret yaparak gelir sağlamaya yarayan ve 1990'lı yılların sonlarına doğru kullanılmaya başlayan e-ticaret, son günlerde tartışma konusu oldu. Markafoni'nin kapanması, Sahibinden.com'a soruşturma açılması türü haberler e-ticaret ile ilgili soruları da gündeme getirirken e-ticarete ilişkin son gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz!

E-ticaret nedir ve ne gibi tedbirler getirildi?
Bu haber 06 Haziran 2017 - 11:47 'de eklendi ve 142 kez görüntülendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, e-ticaret’i güvenli kılacak güven damgasının alınmasına ilişkin şartları belirledi. Yapılan çalışmaların ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığının “Elektroni̇k Ti̇carette Güven Damgası Hakkında Tebli̇ğ”i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe de girdi.

Tebliğe göre güven damgası almak isteyen hizmet ve aracı hizmet sağlayıcılar, kişisel veri ve ödeme bilgisi içeren her türlü işlemin internet ve mobil sitede gerekli sertifikalarla gerçekleştirilmesini vesile olacak.

Güven damgası başvurusunda bulunmadan en fazla 3 ay önce ve her takvim yılı içinde en az bir defa “sızma testi” yaptırarak gerekli önlemleri alacak sağlayıcılar, çocukların fiziksel, zihinsel, ahlaki, psikolojik ve toplumsal gelişimini olumsuz etkileyebilecek içeriğe yönelik tedbirleri uygulayacak.

AYRI AYRI BAŞVURUDA BULUNULACAK

Tebliğe göre hizmet sağlayıcı veya aracı hizmet sağlayıcı bu firmaların birden fazla elektronik ticaret ortamının bulunması halinde, güven damgası tahsis edilmesi istenilen her bir elektronik ticaret ortamı için ayrı ayrı başvuru yapılacak. Başvuru sahibinin şartlara uygunluğu kontrol edilerek, kontrole ilişkin tespitlerin yer aldığı bir rapor, başvuru tarihinden itibaren 30 gün içinde hazırlanacak. Şartlara uymadığı tespit edilen başvuru sahibine bu durumun ortadan kaldırılması için 30 gün süre verilecek. Bu süre bir defaya mahsus olmak üzere 15 gün uzatılabilecek.

GÜVEN DAMGASI ANA SAYFA DIŞINDA DA OLACAK!

Güven damgası, firmaların elektronik ticaret ortamının ana sayfasında yer alacak. Güven damgasına ana sayfa dışındaki sayfalarda da yer verilebilecek.

ASKIYA ALMA GEREKÇELERİ NELER?

Askıya alma ve iptal gerekçeleri ise şöyle: “Güven damgası tahsis edilen hizmet ve aracı hizmet sağlayıcının şartlara uymadığının tespit edilmesi ve bu durumun süre verilerek ortadan kaldırılmasının mümkün olması halinde güven damgası sahibine 15 gün süre verilecek. Bu sürenin sonuna kadar şartlara uymayan firmanın güven damgası askıya alınacak. Askıya alma tarihinden itibaren 30 gün içinde şartlara uyulması halinde güven damgası askıdan indirilecek. Güven damgası askıya alınan hizmet ve aracı hizmet sağlayıcı firmanın elektronik ticaret ortamında yer alan güven damgasının üzerinde görülebilecek şekilde, güven damgasının askıya alındığına ilişkin ibareye yer verilecek. Güven damgası, firmaların talebi, elektronik ticaret ya da aracılık faaliyetlerine son vermesi, güven damgasının askıya alınma tarihinden itibaren 30 içinde belirtilen şartlara uymadığının tespit edilmesi, güven damgasının bir takvim yılı içinde üçüncü defa askıya alınmasını gerektiren bir aykırılığının tespit edilmesi ve iflas hallerinde iptal edilecek”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER