SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8195
0,29%
EURO
5,6169
0,24%
ALTIN
189,25
0,01%

E-ticaret, Türkiye’de yüzde 2 paya sahip

Zeybekci, "E-ticaret, toplam ticaret içindeki payı Türkiye'de yüzde 2'ler seviyesinde, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 7'lerde" dedi.

E-ticaret, Türkiye’de yüzde 2 paya sahip
Bu haber 28 Nisan 2017 - 15:15 'de eklendi ve 212 kez görüntülendi.

Türkiye E-ticaret Zirvesi’nde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “E-ticaretin toplam ticaret içindeki payı Türkiye’de yüzde 2’ler seviyesinde, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 7’ler, gelişmiş ülkelerde yüzde 10’lara yakın” dedi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Bakan Nihat Zeybekci, internet üzerinden yapılan ticaretin artık rakip yan komşu olmadığını belirterek, Dünyanın herhangi bir yerindeki ayakkabı üreticisi bizim ayakkabıcımızın rakibi haline geldi. Bu trendin çok büyük bir salgın halinde arttığını görüyoruz. Dünyadaki artış hızı inanılmaz. Bugün dünyada yüzde 17-20 aralığında e-ticaretin kendi içinde artış hızı var. E-ticaretin toplam ticaret içindeki payı Türkiye’de yüzde 2’ler seviyesinde, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 7’ler, gelişmiş ülkelerde yüzde 10’lara yakın, Çin gibi bazı öncü ülkelerde de inanılmaz rakamlar var. Bazı özel etkinlikler de var. Mesela ABD’de yapılan bir etkinlikte bir günde yaklaşık 4 milyar dolarlık alışveriş yapılabiliyor” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE OLARAK İNTERNET ÜZERİNDEN TİCARET DIŞINDA KALMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

Çin’de Bekarlar Gününde yapılan bir aktivitede 24 saatte bir alışveriş sitesinde 18 milyar dolarlık alışveriş yapılabildiğini anlatan Bakan Zeybekci, “Ve o 24 saatin içinde yaptıkları 1 saatlik özel aktivite ile, 1 saatte yaptıkları ciro 5,8 milyar dolar. 18 milyar dolar demek, dünyadaki 155 ülkenin toplam ticaret hacminden daha fazla demek. Ve şu an e-ticaret dünyadaki toplam cirosuna baktığınız zaman yaklaşık 3 trilyon dolar civarında. Yakın gelecekte 18-20 trilyon dolarlara, onlarca trilyon dolarlara ulaşacağını hayal ediyorum. Türkiye olarak bunun dışında kalmamız mümkün değil.”

Zeybekci, lojistik ve kargo hizmetlerinin e-ticaretle birlikte çok daha başka noktalara gideceğini belirtti. “Bakın dünyanın her yerinde şimdi denemeleri başladı” diyen Zeybekci, şöyle devam etti: “Kuşların sayısı kadar artan dronelarla, artık siparişleri evinize veya talep edilen her yere gönderebilir hale geliniyor. Bir gün kapınız, eviniz de elektronik hale geleceği için, evinizle iletişim kuran bir drone, sizi evinizde haberdar edecek eşyalarınızla birlikte, televizyonunuzla mesela, drone’un kapınızın önünde beklediğinin görüntüsünü göreceksiniz Elektronik ticaretin ödeme yöntemleri ile ilgili de daha bir çok şeyin değiştiğini göreceğiz. Dünyadaki e-ticaretin bu gelişimlerini hep beraber yaşayacağız. Yaklaşık 2,5 saatlik mesafede 1,5-2 milyarlık nüfusun olduğu, bu coğrafyanın orta yerindeki Türkiye, gelecekteki e-ticaretin tüm enstrümanlarını en iyi şekilde yerine getiren ülke olacak”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER