SON DAKİKA

BIST100
96.838
-0,05%
DOLAR
5,8132
0,20%
EURO
6,5481
0,25%
ALTIN
238,43
0,21%

Ehliyet için yeni düzenleme yapıldı

Ehliyet alacaklara Milli Eğitim Bakanlığı'ndan kötü haber geldi. Bakanlık motorlu taşıt sürücüleri kursu yönetmeliğinde değişiklik yaptı.

Ehliyet için yeni düzenleme yapıldı
Bu haber 07 Mart 2017 - 10:57 'de eklendi ve 342 kez görüntülendi.

Ehliyet alacaklara Milli Eğitim Bakanlığı’ndan kötü haber geldi. Bakanlık motorlu taşıt sürücüleri kursu yönetmeliğinde değişiklik yaptı.

Kurs tarafından verilen direksiyon eğitiminden sonra “B” sınıfı ehliyet için sınava giren kursiyerlerden yüzde 55 ve üstü başarısızlık durumunda ilgili kurs hakkında işlem yapılacak. Burada kursiyer sayısı dikkate alınacak. Eğer kursiyer sayısı 10’un altında ise işlem yapılmayacak.

Yönetmede yapılan değişikliğe göre artık il ve ilçe merkezlerinde açılacak ehliyet kurslarına da sınırlama geliyor. Türkiye İstatistik Kurumunun her yıl belirlediği sayılar esas alınarak nüfusu; 10 bin – 20 bin arası olan ilçelerde bir, 20 bin ile 30 bin arası olan ilçelerde iki, 30 bin ile 50 bin arası olan ilçelerde üç, 50 binden sonraki her 50 bin nüfus için üç sürücü kursu açılmasına izin verilecek. Toplam nüfusu 10.000’in altında olan ilçelerde ise kurs açılamayacak.

Başarısız olan kursiyerlere sürücü kursu tarafından 45 günde 3 ön sınav daha yapılacak. Dört sınav sonucunda da başarısız olan kursiyerler, direksiyon eğitimini akan trafikte en baştan tekrarlayacak.

OTOMATİK ARAÇ DA OLACAK

Yönetmelikte yapılan değişiklikle artık kursiyerler kendi istekleri doğrultusunda sertifika almış oldukları sınıfın otomatik şanzımanlı sertifikasını da alarak otomatik şanzımanlı araç kullanabilecek.

Üniversite ve yüksekokullar ile lise ve dengi okullarda zorunlu trafik ve çevre, ilk yardım ve araç tekniği derslerinden başarılı olduklarını belgeleyenler, eğitime tabi tutulmayacaklar sadece sınavlara girecekler.

Sürücü belgelerinin iki ay süre ile geri alınması sonucu eğitime alınacak sürücüler, bu iki aylık süre içinde özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarında teorik derslerin tamamına devam edecekler. Bu kursa devam edenlere kurs müdürlüğünce belirtilen eğitimi aldıklarına dair belge verilecek.

EN AZ 4 EĞİTİM ARACI ŞART

Ehliyet kurslarında “B” sınıfı için en az dört direksiyon eğitim ve sınav aracı (en az bir tanesi manuel şanzımanlı olmak üzere, manuel veya otomatik şanzımanlı), “M”, “A1”, “A2”, “A” ve “B1” sertifika sınıfları için en az birer direksiyon eğitim ve sınav aracı (en az bir tanesi manuel şanzımanlı olmak üzere manuel veya otomatik şanzımanlı), “F”, “C”, “C1”, “CE”, “D1” ve “D” sertifika sınıfları için en az birer direksiyon eğitim ve sınav aracı, bulunması zorunlu olacak.

SINAV 35 DAKİKADAN AZ OLMAYACAK

Direksiyon sınavının süresi 35 dakikadan az olmayacak. Sınavın ilk 5 dakikasında kursiyere aracı tanıyıp tanımadığıyla ilgili osrular sorulacak. Kursiyerin araç tanıma ve kullanmada yetersiz olması ve sürücü olamayacağına kanaat getirilmesi hâlinde sınava son verilecek. Eğer akan trafikte kursiyer başarısız olursa, sınavı başlama noktasına kadar aracı eğitici getirecek. Kursiyerlerin sınavları arasında 5 dakika ara verilecek.

SINAVA BAŞKASINI SOKANA 2 YIL MEN

Sınavlarda komisyonların veya diğer görevlilerin çalışmasını tehdit, hakaret veya zor kullanarak engelleyen ya da engellettiren, başkasının yerine sınava giren veya başkasını kendi yerine sınava sokanlar direksiyon eğitimi dersi uygulama ve değerlendirme komisyonu tarafından tutanakla tespit edilecek. Bunlar hakkında 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilât ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 5 inci maddesi çerçevesinde işlem yapılacak. Ayrıca bu durum il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce sınav tarihinden sonraki ilk iş gününden itibaren Özel MTSK modülüne girilerek söz konusu kursiyerin sınav tarihi itibarıyla iki yıl süre ile kayıtları dondurulacak. Tespit tarihinden itibaren iki yıl geçmedikçe bu kişilerin kurslara tekrar kaydı yapılmayacak.

SINAV SORULARINDA NELER OLACAK?

Sınavda kursiyer;

a) Araç bilgisini ölçmeye yönelik sorulara cevap verecek.

b) Aracı çalıştırır ve hareket ettirecek.

c) Sınavın yapıldığı güzergâhta aracın cinsi ve yol için belirlenen azami hız sınırına ulaşacak.

ç) Konilerin veya araçların arasına yola paralel olacak şekilde geri geri giderek park edecek.

d) Çıkış eğimli yolda aracı durdurup yeniden ileri doğru hareket ettirecek.

e) Uygun yolda aracı asgari 25 metre geri viteste kullanacak.

f) Sinyalize edilmiş dönel/akıllı kavşakta sağa veya sola dönüşler yapacak.

g) Gerektiğinde aracın silecek, ışık ve havalandırma gibi kumanda düğmelerini kullanacak.

ğ) Dönel/akıllı/üç veya daha fazla kollu kontrollü ve kontrolsüz kavşaklara kuralına uygun olarak yaklaşacak, kavşağı geçer veya dönüş yapacak.

h) Sınav güzergâhının uygun alanında 30 km hıza ulaştıktan sonra ani fren yapacak.

ı) Geri geri giderken şeridini koruyarak köşeden sağa ya da sola 90 derecelik açı ile dönüş yapacak.

i) Trafik kurallarına uyar ve sürüş esnasında aynaları kontrol edecek.

j) EK-4 formda belirtilen davranışlara ilişkin diğer uygulamaları yapacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER